Окръг в Източен Китай предлага на двойките "награда" от 1000 юана (137 щатски долара), ако булката е на 25 години или на по-млада възраст, съобщава "Ройтерс".
Това е поредната мярка за стимулиране на младите хора да сключват брак на фона на нарастващата тревога относно намаляващата раждаемост.
В обявлението, публикувано в официалния акаунт в WeChat на окръг Чаншан миналата седмица, се посочва, че наградата е насърчаване на "съответстващ на възрастта брак и раждане на деца" в случай на първа женитба. Включени са и редица субсидии за грижа за деца, раждаемост и образование за двойки с деца.
Загрижени заради първия спад в броя на населението на Китай от шест десетилетия насам и бързото му застаряване, китайските власти спешно се опитват да предприемат набор от мерки за повишаване на раждаемостта, включително чрез финансови стимули и по-добри услуги за грижа за децата.
Законовата възраст за сключване на брак в Китай е 22 г. за мъжете и 20 г. за жените, но броят на двойките, които се женят, е все по-малък. Това доведе до спад на раждаемостта, тъй като официалните политики поставят пречки пред самотните жени да имат деца.
С 6,8 милиона броят на браковете в страната спадна рекордно ниско през 2022 г. - най-ниското ниво от 1986 г. насам. Това показват правителствени данни, публикувани през юни. Миналата година са били сключени с 800 000 бракове по-малко, отколкото през 2021 г.
Очаква се коефициентът на раждаемост в Китай, който вече е един от най-ниските в света, да спадне до рекордно ниско ниво от 1,09 през 2022 г.
Високите разходи за грижи за деца и необходимостта да прекратят кариерата си са попречили на много жени да имат повече деца или изобщо да родят наследник. Дискриминацията по пол и традиционните стереотипи за жените, които се грижат за децата си, все още са широко разпространени в цялата страна.
Ниското потребителско доверие и нарастващата загриженост за здравето на китайската икономика също са ключови фактори, посочвани от младите китайци като причина да не желаят да се сключват брак и да имат деца.