Русия може да пренасочи доставките през повредения газопровод "Северен поток" към Черно море, за да създаде голям европейски газов хъб в Турция, или да използва непокътнатата част от "Северен поток 2", за да снабдява ЕС. Това заяви руският президент Владимир Путин, цитиран от "Ройтерс".

Той посочи, че е възможно тръбопроводите да бъдат ремонтирани, но Русия и Европа трябва да решат съдбата им.

Бихме могли да пренасочим изгубените обеми по "Северен поток" по дъното на Балтийско море към региона на Черно море и по този начин основните маршрути за доставка на нашия природен газ за Европа да минават през Турция. Това е, разбира се, ако нашите партньори са заинтересовани", отбеляза Путин.

По негови думи по този начин в Турция ще бъде създаден най-големият газов хъб за Европа.

Той посочи и че руски газ все още може да се доставя в Европа през една непокътната част от газопровода "Северен поток 2", но "топката сега е в полето на ЕС дали иска това да се случи".

Русия: Газопроводите Северен поток 1 и 2 могат да бъдат поправени

Русия: Газопроводите Северен поток 1 и 2 могат да бъдат поправени

Това обаче ще стане бавно и ще струва скъпо

Три от линиите на "Северен поток" са повредени, като функциониращ остава само един от тръбопроводите на "Северен поток" 2, който има годишен капацитет от 27,5 милиарда кубически метра.

Русия може да пусне газовите потоци по тази линия, ако Европа поиска, отбеляза Путин.

Доставките по газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2", които свързват Русия и Германия през Балтийско море, бяха прекъснати миналия месец от това, което според Москва е акт на "международен тероризъм".

Руският президент Владимир Путин обвини Съединените щати и техните съюзници за причиняването на взривовете, увредили тръбопроводите - обвинения, които Вашингтон отхвърли.

Течът от "Северен поток" - по-слаб от очакваното

Течът от "Северен поток" - по-слаб от очакваното

Едва ли ще се стигне до екокатастрофа

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг нарече саботаж повредата на газопроводите "Северен поток" и предупреди, че умишлена атака срещу инфраструктурата на съюзниците ще бъде посрещната с решителен отговор.

Европейският съюз също обеща "стабилен и обединен отговор" на "саботажа".

Газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток" 2 се оказаха в центъра на геополитическото напрежение през последните месеци, след като Русия спря доставките на синьо гориво за Европа като предполагаемо отмъщение срещу западните санкции след нахлуването ѝ в Украйна.