Турция е започнала частичните си плащания за руски газ в рубли. Това заяви турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез в интервю за телевизия TRT Haber.
"Както знаете, е постигната договореност, частичното разплащане вече е започнало. Възнамеряваме да засилим работата си в тази посока", отбеляза Дьонмез.
По негови думи през следващите месеци Москва и Анкара планират да увеличат дела на плащанията в местни валути в сферата на енергийната търговия.
"Търговията ни с Русия продължава на много фронтове. Енергетиката несъмнено е един от най-големите разходи, но тя е свързана и с туризма, с хранителните продукти. В продължение на почти 5-6 години и двамата лидери (президентите на Турция и Русия Реджеп Тайип Ердоган и Владимир Путин - б.р.) изразяват намерение да продължат пътя към търговия в национални валути", отбеляза той.
Миналия месец, в кулоарите на Конференцията за взаимодействие и мерки за изграждане на доверие в Азия в казахстанската столица Астана, Ердоган проведе среща при закрити врата с Путин, който за първи път отправи предложението си за изграждането на газов хъб в Турция.
Путин изложи идеята си за износ на повече синьо гориво през газопровода "Турски поток", минаващ под Черно море към Турция, като изтъкна, че страната е най-добрият маршрут за пренасочване на доставките на газ към Европейския съюз след аварията на "Северен поток".
От своя страна Ердоган заяви, че Анкара и Москва ще работят заедно, за да определят най-доброто място за потенциалния газоразпределителен център. Той изрази мнение, че регионът Тракия в Турция, граничещ с Гърция и България, изглежда като най-удачното място.
"Турски поток" беше официално пуснат в експлоатация през януари 2020 г.
Газопроводът, който позволява на Москва да заобиколи Украйна като транзитен маршрут за Европа, пренася руски газ до Южна Европа през Черно море и Турция.