Европа е основният пазар за "Газпром" и прекратяването на доставките му за Европа ще бъде болезнено преди всичко за самата Руска федерация. Това заяви в ексклузивно интервю за УНИАН президентът на Центъра за глобални изследвания "Стратегия XXI" Михаил Гончар.
"За Газпром това по принцип е корпоративна катастрофа, разтеглена във времето, тъй като европейският пазар е неговият основен пазар, а освен това компанията е инфраструктурно обвързана с Европа. Още повече, че тази връзка е създадена от лидерите на Кремъл след Студената война, за да направи Европа зависима и да разцепи трансатлантическото единство на НАТО. Това, което се доставя на Китай идва от Източен Сибир чрез различна газопреносна система, която не е интегрирана със съществуващата.Обемът на износа за Китай не е сравним с това, което изнася Руската федерация към Европа, същото важи за приходите", каза експертът.
Според Гончар в случай на излишък на газ Русия може просто да започне да го изгаря.
"Чисто от техническа гледна точка, спирайки доставките за Европа, "Газпром" ще намали производството и ако има излишък на газ, той ще бъде изгарян", каза експертът.
Той също така отбеляза, че намаляването на обемите на газа ще доведе до повишаване на цените.
"Ситуацията на европейския газов пазар сега е такава, че намаляването на обемите ще доведе до повишаване на цените. А увеличението на цените е това, от което се нуждае "Газпром", тоест изнася по-малко, но получава същото или повече. Русия доста умело е подготвила такъв капан, тъй като в миналото "Газпром" извърши специална операция за ескалация на цените на пазара на газ, така че сега се чувства добре. Въпреки спада на износа, финансовите резултати на "Газпром" не се влошават", каза експертът.
Според Гончар парите за доставяния газ трябва да постъпват обратно в Русия в минимално възможно количество.
"Поставя се въпросът, че ЕС трябва не само да намали вноса от Руската федерация, но и да направи така, че Русия да не получава финансови резултати от износа. Грубо казано, парите за доставяния газ трябва да отиват обратно в Русия във възможно най-минимален обем, а останалите трябва да са превеждат на специална сметка на "Газпром", от която компанията не може да ги използва (понастоящем). В противен случай няма смисъл от подобни санкции", каза експертът.
Страните членки на Европейския съюз се очаква да постигнат консенсус за това как да прекратят вноса на руски петрол до края на тази седмица. Това мнение изрази министърът на екологичния преход на Франция Барбара Помпили, цитирана от "Ройтерс".
В ефира на радиостанция "Франс Инфо" тя заяви, че някои държави са по-зависими от руския петрол от други и по тази причина трябва да се потърсят решения, така че и те да могат да се включат в тези санкции. Именно това е предмет на дискусии, които се водят в момента в Брюксел.
За газа обаче не стоят така нещата. Европа е зависима от вноса на руски газ в много по-голяма степен от руския нефт. "Газпром" спря износа на газ за България и Полша, след като те отказаха да плащат за него в рубли по схема, въведена след налагането на широкомащабни санкции срещу Русия.
Очаква всички други страни в ЕС също да откажат да плащат за газа в рубли (с изключение на Унгария), което ознчава, че транзитът към тях може също да бъде спрян около 20 май.