Украйна няма достатъчен капацитет за съхранение дори за намалената си реколта от зърно през 2022 г., съобщи Световната програма по прехраната (СПП) на ООН във вторник, като страната се стреми да изнася съществуващите запаси, независимо от руската инвазия, предава Ройтерс.

Якоб Керн, координатор на СПП в Украйна, цитира оценки, според които 20% от засадените площи в Украйна няма да бъдат събрани през юли и че площта на засадените пролетници ще бъде с около една трета по-малка от обичайната.

Украйна е петият най-голям износител на пшеница в света и в челната тройка на износитеите на царевица, ечемик и слънчогледово семе. Производството на пшеница през 2021 г. беше около 40 милиона тона, а другите три стоки - още 50 милиона тона.

Голямо предизвикателство тази година е износът на съществуващи зърнени запаси, за да се осигури капацитет за съхранение за реколтата през 2022 г. и да се генерират пари за закупуване на семена и торове за следващия сезон на засаждане, каза Керн на брифинг в Женева чрез видео връзка от Украйна.

Правителството на Украйна умува как да спаси реколтата

Правителството на Украйна умува как да спаси реколтата

Обмисля се план за подкрепа на сеитбената кампания

Керн цитира министерството на земеделието на страната, че Украйна е изнасяла почти цялото си зърно и маслодайни семена - до 6 милиона тона на месец - през морски пристанища, които сега са блокирани от конфликта.

"Министърът ни каза миналата седмица, че основната тревога на този етап е липсата на капацитет за съхранение за прибиране на реколтата от зърно през 2022 г. Приблизително за 15 милиона тона зърно няма да има място в силозите в цялата страна", каза той.

Ако Украйна не може да изнасе настоящите си запаси, фермерите може да не са в състояние да си позволят разходите за прибиране на реколтата, камо ли да засадят реколтата за следващата година, добави той.

Липсата на украинско зърно на световните пазари тласка цените на храните по света. СПП харчи 70 милиона долара повече на месец, за да закупи същото количество храна като миналата година, каза Керн.

Може ли Индия да изхрани света?

Може ли Индия да изхрани света?

Тревога за лоша реколта и липса на торове

Загубата на два големи износителя на зърно - Украйна и Русия беше усложнена от новините, че състоянието на реколтата от пшеница в най-големия производител в света, Китай, може да е "най-лошото в историята", според министъра на земеделието на страната.

Лошите условия на отглеждане в засегнатите от суша части на САЩ изглежда ще намалят допълнително доставките.

Много страни забраниха износа на основни продукти като зърнените храни, растителните масла и захарата, за да задоволят нуждите на своите пазари, което засилва опасенията за световна продоволствена криза.

Ливан отпуска средства за временно преодоляване на хлебна криза

Ливан отпуска средства за временно преодоляване на хлебна криза

Пред фурните в страната се вият дълги опашки