На 15 март 2011 г. сирийците разбиха стената на мълчанието и организираха демонстрация в Дамаск срещу управлението на Башар Асад. Днес опозиционерите, обречени на изгнание, често са огорчени. Единствената им крепост се държи от радикални ислямисти. Страната е в руини. Населението е изтощено от санкциите, пише журналистът от в. "Фигаро" Жорж Малбруно.
Десет години надежда, след това разочарование. Десет години невероятно насилие, кървави репресии, смъртоносни атаки, често извършени от ИДИЛ, най-кървавата терористична организация през последните 30 години. И в края на това кърваво десетилетие , което отне живота на повече от 300 хиляди души, докато други 11 милиона души са бежанци или разселени лица, опозиционерите са победени и изпълнени с огорчение.
Башар Асад спечели. Но това е пирова победа начело на унищожена държава, в която той трябва да сподели властта си с иранските и руските си спасители.
Да си припомним, че първите демонстрации бяха мирни. Протестиращите поискаха "свобода и достойнство". Властта, държана от алавитското малцинство, започна игра за оцеляване и беше готова да" изгори страната ", както предупреди през 2011 г. пред в. "Уолстрийт джърнъл" Рами Махлуф, братовчед на Башар, който е държан под домашен арест в Дамаск.
През 2013 г. бунтовниците, които две години по-рано бяха убедени, че по образа на Либия те ще бъдат защитени от Запада, който ще създаде зона забранена за полети над тяхната крепост в Северна Сирия, се почувстваха изоставени. Те бяха смаяни като видяха как "Хизбула" и Иран застанаха зад Башар Асад от страх да не загубят Сирия. През Дамаск режимът на аятоласите доставяше оръжие и логистична подкрепа за проиранските милиции в Ливан.
След това през 2015 г. дойде ред на Русия. Конфликтът стана международен Местните играчи загубиха влиянието си в полза на онези, които оттук нататък започнаха да задават тон: Москва чрез своите военновъздушни сили, Техеран чрез своите иракски, афганистански или ливански милиции и Турция.
Асад не стои сам начело на Сирия. Той управлява с мандат от Кремъл.
Това беше ясно показано от единственото посещение на Владимир Путин в Дамаск през януари 2020 г. Действителното унижение за Асад беше, че той беше призован на летището, за да се срещне със своя съюзник, който не искаше да посети президентския дворец в Дамаск.
Сирия беше разделена на зони на влияние в ръцете на чуждестранни сили. Турция в провинция Идлиб на северозапад, Русия и Иран чрез своите посредници в две трети от страната, а на североизток САЩ застанаха зад кюрдите.
"Всички загубихме", каза наскоро пред "Фигаро" бившият лидер на сирийската опозиция Мишел Кило, който живее като изгнаник в Париж.
"Нито ние, нито режимът разбирахме, че опозицията, в която участвахме, ще изчезне с намесата на великите сили. Оттогава, войната продължи., но без причина нито ние, нито режимът можем да решим какво искаме. Турция решава вместо нас; а Иран и Русия вместо режима", заключава Мишел Кило.
След десет години бой Асад, обвинен във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, все още не успя да си върне цялата територия. Той не контролира 80% от граничните пунктове, напомня географът Фабрис Баланш. Крехкото статукво остана в провинция Идлиб миналата година. Но за колко време?
"Всички трябва да седнем на масата за преговори, за да намерим решение: руснаци, американци, иранци, турци, държавите от Персийския залив и дори Израел", смята поддръжник на режима, пожелал анонимност.
"Три месеца преди президентските избори в Сирия няма напрегнати очаквания", руснаците се отказаха да търсят заместник на Асад, казва Фабрис Баланш. "Те знаят, че Сирия не може да бъде реформирана с помощта на Асад, но без него хаосът ще цари." "Най-доброто от най-лошите решения днес е продължителна безизходица", каза изследователят Дарин Халифа от Международната кризисна група.
А обикновените сирийци са обезверени, защото са изоставени от Запада, заключава в. "Фигаро".
ICO
на 15.03.2021 в 09:47:56 #8на news.bg спада в резултат от такива статии. Пренебрегване на истинските факти и заливане с долнопробна пропаганда не увеличава аудиторията и нанася силен удър върху имиджа на медията. 1.Сирия беше нападната от СА и САЩ с цел реализиране на газопровод и нефт. 2. Жизнения стандарт падна в резултат от санкции наложени от САЩ , а също от кражбата на сирийския нефт от САЩ. 3. Башар Асад е подкрепян от населението и е защитник на християните в Близкия Изток. 4. САЩ и СА подпомагат крайните ислямисти
ICO
на 15.03.2021 в 09:42:21 #7Нивото на news.bg спада в резултат от такива статии. Пренебрегване на истинските факти и заливане с долнопробна пропаганда не увеличава аудиторията и нанася силен удър върху имиджа на медията. 1.Сирия беше нападната от СА и САЩ с цел реализиране на газопровод и нефт.
vasil-naidev
на 15.03.2021 в 08:39:43 #6ЧичоСам ли да управлява Сирия? Те пък на всяка манджа мерудия!Айде и руснаците да хапнат коричка хляб.
vasil-naidev
на 15.03.2021 в 08:29:37 #5А ти кой искаш да управлява!Чичо Сам ли?Малко ли му е почти цялата Земя?
yulian-andreev
на 15.03.2021 в 00:37:09 #4Тази статия от кого е написана?! Може би не знаете, но снимката, кяото така гордо сте лепнали на за корица са знамената на тъй наречената Свободна Сирийска армия или "умерена" позиция, чийто лидер е турски и повечето от бунтовниците са турски военни. Същата тази си сътрудничи с другите изроди - ХТШ и Тахир-Ал-Шарам, салафистка групировка на территорията на град Идлиб и околностите. Давате ли сметка, че публикувайки това, вие защитават терористични организации, забранени включително на територията на България, оправдавате терористите като ИДИЛ, Тахир-Ал-Шарам и ФСА. Плюете по Асад, а не виждате, че това е най-нормалният избор за всеки нормален и цивилизовано човек. Явно брадатите бойци повече ви кефат. Вие сте престоници!!
chafeto
на 15.03.2021 в 00:36:38 #3Нямам нищо притив обикновените хора, които живеят в САЩ, но за пореден път стигам до извода, че това е генератор и развъдник на глбални проблеми. Добре, че естествените процеси си вървят. Американското фиаско в Сирия го доказва.
chafeto
на 15.03.2021 в 00:31:57 #2"Всички загубихме", каза наскоро пред "Фигаро" бившият лидер на сирийската опозиция Мишел Кило, който живее като изгнаник в Париж. **************************************************************** И кои са тези всички? Финансирания от Вашингтон, Рияд и Анкара сунитски радикален боклук ли? Включително и ДАЕШ? Как имат очи все още да ни пробутват долнопробната демагогия за демокрация в Сирия? Е, хубаво, съборихте диктаторите в Ирак и Либия и какво, възцери се демокрация, както предвещавха такива "плесени" като DW ли? Ами само вижте какъв е резултата. Разпарчетосване, война, икономически колапс, разруха, смърт и развъдници на радикален ислямизъм. Да не говорим за преките и косвени последствия за Европа, особено от разрушаването на Либия. Защо на този фон продължават да ни пробутват подобни бълвочи? Преди няколко дни Папата посети Ирак и говори за изселването на Християни. След "демократизирането" на Ирак от 1.5 млн сега са останали няма и 300 000. Това ли ви е демокрацията бе? А ако руснаците не се бяха намесили и не бяха разчистили пътя на САА, шиитските групировки и останалите присъдружни групи, да разчистят сунитската радикална измет, имайки предвид етно-религиозното разнообразие на Сирия, това в Ирак и Либия щеше да изглежда направо невинно. И тогава всички щяхме да видим какво е клане на Християни. И след всички тези уроци, все се намират някакви платени понгаши да ни пробутват подобни пасквили!
TheSaint
на 14.03.2021 в 20:58:39 #1Страшното унижение при посещението на Путин: През януари миналата година Путин посети Дамаск. От летището той отиде до командния пункт на руската група военни в Сирия, където го чакаше сирийският президент Башар Асад. След разговорите лидерите на двете държави се разходиха по улиците на сирийската столица. Путин посети и джамията Омаяд и една от най-древните катедрали "Дева Мария" в християнския квартал на Дамаск... Дарик Нюз..