Световната финансова криза е отплатата, която получават западните страни за престъпната и агресивната си политика, каза иранският президент Ахмадинеджад, цитиран от РИА Новости.

„Икономическите проблеми в Западните страни изплуваха на повърхността, заради техните престъпления. Западът от векове провежда колониална и агресивна политика, преследвайки богатствата на другите нации" - каза Ахмадинеджад в Северната провинция на Иран - Гилан.

Ахмадинеджад добави, че най-скорошният пример за колониалната политика на Запада е американската инвазия в Ирак, визирайки мисията на САЩ да изземе от Ирак оръжията за масово унищожение.

 Акцията на американското правителство, иранският лидер обясни по следния начин: „Те искат да сложат ръка върху нефтената продукция в Ирак и целия околен регион."

Иранският лидер отбеляза, че ако западните страни продължават да пренебрегват моралните и религиозните ценности, съдбата им няма да бъде по-различна от тази на историческите тирани.

Той добави още, че САЩ и съюзниците им нямат моралното право да изискват от Ислямска република Иран да прекрати ядрените си програми, след като те самите имат огромен арсенал от ядрени оръжия.

САЩ и Израел отказаха да изключат възможността за военни действия срещу Иран след отказа на страната да спре ядрените си програми.

От Техеран пък твърдят, че се нуждаят от ядрена технология за да генерират електричество.

Иранският президент е добре известен с провокативните си изказвания като например отричането на Холокоста и твърдението, че Израел трябва да бъде изтрит от картата на света.