В Алжир отново се надигат гласове да се потърси отговорност от Франция за ядрените опити, проведени през 60-те години на миналия ХХ век.
Шестдесет и пет години след първите взривове в Сахара въпросът за обеззаразяването на обектите и обезщетяването на жертвите все още не е решен между двете държави.
Това припомня в анализ в. "Монд".
Сред споровете, които все още тормозят отношенията между Франция и Алжир, този е един от най-трудните за разрешаване.
Между 1960 г. и 1966 г. Франция извършва 17 ядрени опита в алжирска Сахара: четири атмосферни експлозии в Реджан между февруари 1960 г. и април 1961 г. и тринадесет подземни опита в Ин Екер между ноември 1961 г. и февруари 1966 г. Това са "ядрени престъпления" според Ибрахим Бухали, председател на долната камара на алжирския парламент, който говори по повод 65-годишнината от първите тестове.
Държавният глава Абделмаджид Теббун, който пътуваше за срещата на върха на Африканския съюз (АС) в Адис Абеба, не взе участие в нея. Въпреки това председателите на Асамблеята и на Съвета на нацията (горната камара на парламента) не спестиха критиките си към Париж, първо, за почистването на местата и погребването на отпадъците, и второ, за обезщетението на жертвите.
Според Ибрахим Буфали Франция е длъжна да почисти замърсените с радиация и ядрени отпадъци райони и да предаде на Алжир пълните архиви на тестовите площадки, за да могат "нашите експерти да оценят щетите и да предприемат съответните мерки".
Въпреки че въпросът вече не е табу, той все още е актуален. През декември 2007 г., след посещението на президента Никола Саркози в Алжир, беше създадена алжирско-френска комисия, която да изготви "списък на замърсените обекти, за да се диагностицира тяхната радиоактивност, да се определят рисковете за жителите и околната среда и да се предложат мерки за възстановяване". Това обаче не доведе до решаване на проблема.
През 2014 г. беше създадена нова работна група в изпълнение на "Алжирската декларация за приятелство и сътрудничество между Франция и Алжир", подписана на 19 декември 2012 г. по време на посещението на президента Франсоа Оланд. След това, през 2021 г., в своя доклад за паметта и историята на Алжирската война историкът Бенжамен Стора призова за "продължаване на съвместната работа по местата на ядрените опити в Алжир и техните последици". Не бяха постигнати по-нататъшни резултати.
Въпреки това, както посочва алжирски журналист, пожелал да остане анонимен, отношенията между Алжир и Париж имат остра нужда от "обеззаразяване" и "въпросът за ядрените опити може да бъде началото на това, защото последиците от тях на място са реални и трябва да бъдат разгледани, което отдавна е закъсняло". "Това би осигурило на Алжир и символична компенсация за дисбаланса, създаден от признаването на мароканския статут на Западна Сахара", посочва политологът Луиза Дрис-Аит Хамадуш.
Според оценка на агенция Algérie Presse Service (APS) от 2012 г. от ядрените опити, проведени през 1962 г., са се разболели най-малко 30 000 алжирци.
Към днешна дата само един алжирец е обезщетен.
projekt
на 15.02.2025 в 18:01:10 #1Росен Плевнелиев и Паси остро да осъдят Франция