Американската армия подкрепя операциите на Филипините в Южнокитайско море чрез специална работна група. Това заяви служител на американското посолство, цитиран от "Ройтерс".

Инициативата включва разузнаване и наблюдение.

Работната група Ayungin, кръстена на филипинското наименование на оспорваната Втора Томасова плитчина, беше спомената за първи път тази седмица от министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин по време на посещение във Филипините.

"Работната група Ayungin подобрява координацията и оперативната съвместимост на съюза между САЩ и Филипините, като позволява на силите на САЩ да подкрепят дейностите на въоръжените сили на Филипините в Южнокитайско море", заяви говорителят на посолството на САЩ Канишка Гангопадхяй.

Филипините и САЩ споделят военна разузнавателна информация

Филипините и САЩ споделят военна разузнавателна информация

Министърът на отбраната на САЩ подписа споразумение в Манила

"Тази инициатива е в съответствие с множество линии на сътрудничество между американските и филипинските сили", посочи той, без да уточнява какъв вид подкрепа предоставя специалната група.

Отбранителните връзки между Филипините и Съединените щати се засилиха бързо през последните няколко години за разочарование на Пекин, който има силно присъствие и огромни претенции в Южнокитайско море и гледа на Вашингтон като на намесваща се сила.

Съединените щати твърдят, че имат законен интерес да осигурят мир и свобода на корабоплаването в най-оспорваните води на Азия, през които всяка година се извършва търговия на стойност над 3 трилиона долара.

Съветникът по националната сигурност Едуардо Ано заяви, че дейностите на Филипините в Южен Китай, включително мисиите за снабдяване на войски на Втората Томасова плитчина, остават "чисто филипинска операция".

Китай: Разполагането на американски ракети във Филипините дестабилизира региона

Китай: Разполагането на американски ракети във Филипините дестабилизира региона

Според външният министър Ван И това не е в интерес на страните от Индо-тихоокеанския регион

"Те ни предоставят подкрепа, например разузнаване и наблюдение, осведоменост за морската област, но при действително пряко участие това е чисто филипинска операция", отбеляза Ано, имайки предвид работната група на САЩ.

Посланикът на Филипините в Съединените щати по-рано посочи, че Филипините не са поискали подкрепа от Вашингтон за снабдяване на своите войски, а САЩ са предоставили само "визуални материали", за да помогнат.

Конфронтациите между Пекин и Манила напоследък зачестиха. Китай е раздразнен от мисиите на Филипините за снабдяване на войските си на "Сиера Мадре" - стар военен кораб, закотвен на плитчината преди 25 години, за да засили териториалните претенции на Манила.

Бреговата охрана на Китай беше обвинена в таран на плавателни съдове и използване на водни оръдия, при което бяха ранени филипински служители.

Китай твърди, че Филипините навлизат на негова територия и претендира за безспорен суверенитет над рифа, разположен на 1300 км от континента и на около 200 км от филипинското крайбрежие.

Оттогава двете страни постигнаха "временно споразумение" за мисиите за снабдяване, като досега не се съобщава за спорове.

Пекин се разтревожи от филипинска окупация на "китайски" остров

Пекин се разтревожи от филипинска окупация на "китайски" остров

Китай очаква още проблеми от Филипините в Южнокитайско море