Преговорите между Съединените щати и Ирак за прекратяване на присъствието на водената от САЩ военна коалиция в страната може да не приключат преди президентските избори в САЩ през ноември, каза висш служител на иракското правителство пред Ройтерс, пожелал анонимност.
През януари Вашингтон и Багдад започнаха преговори за преоценка на водената от САЩ коалиция в Ирак, сформирана през 2014 г., за да помогне в борбата срещу "Ислямска държава", след като екстремистката сунитска групировка мюсюлмани превзе големи части от страната.
Решението беше взето, след като американските сили и шиитските въоръжени групировки се ангажираха във взаимно-отмъстителни атаки на фона на регионалния конфликт, свързан с войната на Израел в Газа.
Тези атаки вече са преустановени за повече от месец, за да се даде възможност за спокойни преговори.
Подкрепено от шиитски мюсюлмански партии и въоръжени групировки, правителството в Багдад, рядък съюзник както на Техеран, така и на Вашингтон, се опитва да попречи страната отново да се превърне в бойно поле за чужди сили.
Техническите преговори чрез съвместна военна комисия се разглеждат от политиците като начин да се печели време на фона на различните възгледи за това как трябва да се развиват военните отношения между страните.
Твърдолинейните иракски шиитски въоръжени групировки призоваха за незабавно напускане на силите на САЩ, докато по-умерените шиитски фракции и сунитските и кюрдските партии са загрижени, че тяхното напускане може да доведе до вакуум във властта.
Вашингтон казва, че мисията на коалицията трябва да бъде преоценена в светлината на поражението на Ислямска държава през 2017 г. в Ирак, но не смята, че преговорите непременно трябва да доведат до изтегляне на военните съветници на САЩ от страната.
САЩ нахлуха в Ирак през 2003 г., като свалиха президента Саддам Хюсеин, преди да напуснат страната през 2011 г.
САЩ се върнаха през 2014 г. начело на международна коалиция за борба с "Ислямска държава" и в момента има около 2500 американски войници в Ирак и 900 в Сирия на мисия за съветване и подпомагане.
"Не мисля, че американците искат пълно оттегляне. Това е ясно", каза пред журналисти миналата седмица бившият иракски премиер Хайдер ал Абади, умерен член на управляващата в Ирак шиитска Координационна рамка.
"Също така не смятам, че има желание на Ирак сред политическите сили да се откажат изцяло от американците - въпреки че днес има усещането, че тяхното присъствие в този момент причинява повече проблеми, отколкото решения."
projekt
на 12.03.2024 в 12:40:49 #1смятай....нахлуха 2003 след лъжливи обвинения за оръжия, и вече стоят 21 години...но това не е окупация, това не е анексиране.....те просто стоят там..... преди САЩ да започне всички тези вони в тези страни нямаше "Ислямска държава" добре е да се помни че няма терористи от Ал Кайда. Осама Бин Ладен си беше човек на ЦРУ обучен да се бори срещу руснаците в Афганистан. добре е да се помни че поръчителите на "атентатите" които никой в САЩ е забеляза и не видя на екраните.......се оказа че са богати семейства от приятелския кръг на президентите на САЩ - саудитци, катарци, от Оман......но САЩ нападнаха Афганистан..... колко демократично и интересно....."Ислямска държава" се оказа съставена от членове на сирийско демократично движение което искаше да сваля Асад, което бе оборудване, обучено от ЦРУ....каква изненада.....поредните "терористи" обучени от САЩ....не мога да повярвам....