Правителството на Армения одобри законопроект, който призовава страната, някога част от Съветския съюз, да започне кандидатура за присъединяване към Европейския съюз, съобщава "Ройтерс".

През последните години Армения задълбочи връзките си със Запада за сметка на традиционно близките си отношения с Москва, която обвинява, че не успява да я защити от дългогодишния си съперник Азербайджан.

Законопроектът беше изготвен след успешна петиция.

Правителството подкрепи внасянето му в парламента, като посочва, че това ще представлява "началото на процеса на присъединяване на Република Армения към Европейския съюз".

На този фон управляващите в нейната съседка Грузия спряха на кандидатурата на страната за присъединяване към ЕС до 2028 г. и са обвинявани, че следват проруска и авторитарна политика.

Три други бивши членки на Съветския съюз - Естония, Латвия и Литва - се присъединиха към ЕС, след продължил години преговорен процес, изискващ хармонизиране със законодателството на Съюза.

Арменският премиер Никол Пашинян подчерта, че обществеността не трябва да очаква бързо присъединяване и че при всички случаи ще е необходимо одобрение чрез референдум.

Армения обмисля възможността за членство в ЕС

Армения обмисля възможността за членство в ЕС

Откакто дойде на власт през 2018 г. Никол Пашинян задълбочи връзките на Армения с Европа и САЩ

През 2023 г. Пашинян заяви пред Европейския парламент, че Армения е готова да се приближи възможно най-близо до ЕС, въпреки че не подкрепи пълноправно членство.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че Русия трябва да разбере позицията на Брюксел и че Армения не може да се присъедини към ЕС, докато остава член на Евразийския икономически съюз - търговски блок на някои постсъветски страни.

Въпреки че отношенията на Армения с ЕС са топли, присъединяването няма да е лесно.

Планинската страна без излаз на море с население от 2,7 милиона души не граничи с ЕС и от края на 80-те години на миналия век е в конфликт с Азербайджан - основен доставчик на газ за страните от ЕС.

През 2023 г. Азербайджан предприе светкавична офанзива, за да си върне контрола над Нагорни Карабах - отцепнически регион, управляван повече от три десетилетия от етническото арменско мнозинство с подкрепата на Ереван, което принуди населението му да избяга.

Тази седмица президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че Армения представлява "фашистка" заплаха, която трябва да бъде унищожена. Според Ереван това може да е прелюдия към нов конфликт.

ЕП подкрепя еврочленството на Армения

ЕП подкрепя еврочленството на Армения

"За" гласуваха 504 членове на ЕП, четирима бяха против, а 32-ма се въздържаха

Споразумение за всеобхватно и засилено партньорство между Армения и ЕС беше подписано през ноември 2017 г., а съществени части от него се прилагат временно от 1 юни 2018 г. Оттогава обхватът и задълбочеността на двустранното сътрудничество между Армения и Европейския бележат стабилен напредък.

На 1 юни 2019 г. Армения прие пътна карта за прилагане на Споразумението за всеобхватно и засилено партньорство, която беше преразгледана през 2021 г. На 1 март 2021 г. Споразумението за всеобхватно и засилено партньорство влезе изцяло в сила, след като беше ратифицирано от Армения, всички страни членки на ЕС и Европейския парламент.

На 17 октомври 2022 г. Съветът реши да разположи до 40 експерти на ЕС по наблюдението от арменската страна на международната граница с Азербайджан, а през февруари 2023 г. ЕС стартира гражданска мисия в страната.

В последната година и половина Армения предприема и различни стъпки за отдалечаване от ОДКС - Организацията за договор за колективни отбрана, ОНД, както и от Евразийския икономически съюз, който на практика не съществува, което пък поражда периодично вълни на напрежение в отношенията с Москва.

Русия обаче уверява, че въпреки стремежа на Армения към ЕС остава ангажирана със страната.

Европейският съюз самостоятелно инициира процеси за членство, затова е добре и да се изчака реакцията на Брюксел на инициативата, коментира днес Дмитрий Песков и припомни съдбата на Турция, която в продължение на години съхранява ориентацията си към членство в ЕС, но "не среща особена взаимност от страна на Брюксел".

Също така Песков настоява, че истинският и настоящ интерес на Армения е в съюзите, в които участва, включително и т.нар. Евразийско икономическо простраство.

"Има много неща, които трябва да бъдат изяснени, но в действителност трябва да продължим от онези работещи механизми, работещи интеграционни формати, които вече са се доказали и които продължават да работят в полза на народите на страните, които участват в тях", завърши представителят на Кремъл.

"Проектът за европейска асоциация на Армения е безусловно и суверенно право. Но ние знаем със сигурност, че членството в Евразийското икономическо пространство е изгодно за Армения", са точните думи на Песков.