Президентът на Азербайджан Илхам Алиев отмени планирана среща с премиера на Армения, който според него е поискал посредничеството на френския президент Еманюел Макрон, съобщава "Франс прес".
Азербайджан обвинява Франция, че подкрепя Армения в техния продължаващ от десетилетие конфликт за оспорвания регион Нагорни Карабах.
Днес Алиев обяви, че няма да се срещне с премиера Никол Пашинян в Брюксел на 7 декември, защото арменският лидер е поискал Макрон да присъства на разговорите.
Пашинян "се съгласи на срещата само при условие че президентът на Франция Макрон вземе участие", обясни Алиев на международна конференция в столицата Баку. Това означава, че срещата няма да се състои, отсече той.
Алиев обвини Пашинян, че се опитва да "провали мирните преговори".
Армения и Азербайджан са водили две войни - през 2020 г. и през 90-те години на миналия век - за азербайджанския регион Нагорни Карабах, населен с арменци. Турция подкрепи Азербайджан в конфликта.
Шестседмичната война през 2020 г. отне живота на повече от 6500 войници от двете страни и завърши с примирие благодарение на посредничеството на Русия.
Наскоро Баку и Ереван започнаха работа по мирен договор с посредничеството на Европейския съюз и Съединените щати.
През октомври Алиев осъди като "неприемливи и пристрастни" изказванията на Макрон, който заяви, че "Азербайджан започна ужасна война, с много смъртни случаи и зверства".
Външното министерство на Азербайджан заяви тогава, че страната е била "принудена да преразгледа ролята на Франция при посредничеството" в мирните преговори.
Тази година Алиев и Пашинян имаха няколко срещи в Брюксел и Москва.
Миналия месец те се срещнаха за разговори и в Прага с посредничеството на Макрон и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
Съгласно споразумението, постигнато с посредничеството на Москва, Армения отстъпи части от територия, която контролираше от десетилетия, а Русия разположи около 2000 руски миротворци, които да съблюдават за крехкото примирие.
След разпадането на СССР през 1991 г., етническите арменски сепаратисти в Нагорни Карабах се отцепиха от Азербайджан. Последвалият конфликт взе около 30 000 жертви.