Дванадесет държави, включително Германия и Обединеното кралство, както и България, призовават ЕС да прекрати временните си политически и икономически мерки срещу Косово след месеци на насилие, водено от етническото сръбско население, пише POLITICO.

В писмо, адресирано до върховния представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел и специалния представител за Западните Балкани Мирослав Лайчак белгийски, ирландски и хърватски служители, наред с други, повдигат въпроси за ролята на Сърбия през последните месеци на насилие. Те пишат: "Количеството и видът на оръжията, заловени след нападението (в Банска), повдигат сериозни въпроси относно ролята на сръбската държава в подкрепа на операцията", визирайки нападение в село, което етнически сърби щурмуваха през септември.

Косовската полиция е обкръжила сръбски манастир

Косовската полиция е обкръжила сръбски манастир

Там се крият 30-та нападатели, убили и ранили полицаи

През април се проведоха избори в Северно Косово, където повече от 90 процента от населението се идентифицира като сръбско и ги бойкотира, което доведе до победа за кметове етнически албанци. С помощта на полицията Косово назначи кметовете, което доведе до месеци на насилие, като етническите сърби, атакуваха международните мироопазващи сили, полицията и медиите.

ЕС, в необичайно рязък ход, прие "обратими и временни мерки" срещу Косово, включително "спиране на посещения на високо ниво, контакти и събития, както и нашето финансово сътрудничество".

Враждата се превърна в пречка в и без това спорните отношения между двете страни, 25 години след 10-седмичните натовски бомбардировки на Сърбия, след като нейните сили извършиха кампания за етническо прочистване срещу албански мюсюлмани в Косово. Сърбия не признава Косово. То не е признато и от пет страни от ЕС: Испания, Словакия, Кипър, Румъния и Гърция.

"Жизненоважно е международната общност да отхвърли иредентизма и агресията и да потвърди отново подкрепата си за независимостта и суверенитета на Косово", пишат подписалите писмото, изисквайки "пълното сътрудничество" с косовското правителство да бъде възобновено.

12-те подписали са България, Белгия, Чехия, Хърватия, Дания, Естония, Германия, Латвия, Литва, Ирландия, Италия и Обединеното кралство.

НАТО засилва военното си присъствие в Косово

НАТО засилва военното си присъствие в Косово

Контингентът на алианса е увеличен с 1000 души