Европейският съюз прие мерки срещу Косово поради непредприемането на действия за деескалация на ситуацията в северната част на Косово, като косовските институции и правителството бяха уведомени за това на 28 юни, съобщи маледонският портал "МКД".

Неназован говорител на ЕС потвърди пред медиите в Прищина, че работата в рамките на Споразумението за стабилизиране и асоцииране е временно спряна, Косово също няма да бъде канено на срещите на високо ниво, а двустранните срещи ще бъдат прекратени.

Беше потвърдено, че планирането на средства за Косово по кохезионните фондове за 2024 е спряно, докато предложенията, представени от Косово по Инвестиционната рамка за Западните Балкани, не са представени за разглеждане на борда на Инвестиционния фонд на проведената среща на 29 и 30 юни.

Влизането в сила на тези мерки беше потвърдено от комисаря по разширяването Оливер Вархеи, когато той посочи, че Косово не е включено в разпределенията на фонда от 2,1 милиарда евро, одобрен от Оперативния съвет за инвестиции за Западните Балкани.

Според говорителя на ЕС мерките, въведени срещу Косово, са временни и обратими в зависимост от развитието на ситуацията и решенията за деескалация, които могат да бъдат взети от премиера на Косово Албин Курти.

Беше обявено, че Европейският съюз следи отблизо дали Сърбия изпълнява официалните искания на Брюксел и че са готови да предприемат мерки, ако те не бъдат изпълнени.

Еди Рама: Регионът не принадлежи нито на Курти, нито на Вучич

Еди Рама: Регионът не принадлежи нито на Курти, нито на Вучич

Отношенията Белград-Прищина не устройва никого, освен Русия

Европейският съюз очаква Косово да действа за намаляване на напрежението и да спре полицейските операции в общинските сгради в северната част на Косово, кметовете временно да изпълняват задълженията си от други съоръжения и да бъдат свикани възможно най-скоро предсрочни избори в четирите сръбски общини и организирани по напълно всеобхватен начин, с "пълно и безусловно участие на косовските сърби", каза Брюксел.

"За съжаление, Косово все още не е предприело необходимите стъпки. Ето защо ЕС - както се вижда от изявлението (на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността) Жозеп Борел, от името на държавите-членки от 3 юни реши да приложи мерки срещу Косово", каза говорителят на ЕС.

Министър-председателят на Косово Албин Курти днес оцени мерките, приети от Европейския съюз срещу Косово, като "временни" поради невземането на мерки за деескалация на ситуацията в северната част на страната.

При откриването на парк Курти каза, че не става дума за санкции, а за мерки спрямо Косово, които са несправедливи, предава Бета.

"Косово не може да прави компромиси с върховенството на закона или конституционността, така че ще продължи да изпълнява правителствената програма. Косово и неговото правителство представляват най-демократичната, проевропейска и най-напреднала държава и изпълнителна власт. От друга страна, имаме постоянна конфронтация с различни форми на агресия от страна на Сърбия, която е автократична и проруска държава и която не се е конфронтирала с престъпното си минало на територията на бивша Югославия, където предизвика четири войни, каза Курти пред медиите.

Той изрази надежда, че мерките на ЕС ще бъдат краткотрайни и че подкрепата от Брюксел за Прищина ще продължи.

Курти каза, че Косово е готово и заинтересовано много повече от Сърбия за нормализиране на отношенията, с де факто признаване на независимостта на Косово.

"Ние сме за деескалация на ситуацията, така че в северната част на Косово да има мир и спокойствие и Косово и Сърбия като две страни да изградят съседски отношения от европейски тип," каза косовският премиер.

През последните седмици Косово е изправено пред най-силното етническо напрежение от обявяването на независимостта му от Сърбия през 2008 г. Конфликтът ескалира в края на май, след като етническите албански кметове поеха длъжността след местни избори, на които избирателната активност беше само 3,5%, след като сърбите бойкотираха вота.

Миналата година косовските сърби напуснаха всички държавни длъжности в Северно Косово, включително правителството, полицията и съдебната система. НАТО войници, защитаващи три кметства в региона, са били ранени при сблъсъци със сръбски протестиращи.

САЩ и Европейският съюз призовават премиера Албин Курти да оттегли кметовете и да премахне специалната полиция, използвана за тяхното инсталиране.

Курти не е ядосан на ЕС за санкциите

Курти не е ядосан на ЕС за санкциите

Независимо от обстоятелствата, ние оценяваме подкрепата и съдействието на ЕС , е казал косовският премиер