Президентът на САЩ Джо Байдън каза в неделя, че коалиционното правителство на премиера Бенямин Нетаняху има някои "от най-крайните министри", които е виждал в Израел, и че министрите от кабинета, които подкрепят установяването "където си поискат" на Западния бряг, са "част от проблема" в конфликта.

Байдън сподели и информация за усилията на администрацията му да посредничи за споразумение за нормализиране между Израел и Саудитска Арабия, но отбеляза, че те все още са в ранен етап.

Президентът не спомена точно какво ще е необходимо, за да покани Нетаняху в Белия дом, той посочи, че президентът на Израел Исак Херцог ще гостува в САЩ следващата седмица. Херцог беше поканен да говори на съвместна сесия в Конгреса, която ще отбележи 75-ата годишнина от независимостта на Израел.

Въпреки че Нетаняху все още не е получил покана за посещение, Байдън подчерта, че е "непреклонен поддръжник на Израел". Той обаче изрази загрижеността си за някои членове на кабинета на Нетаняху, които не подкрепят решение за две държави и се противопоставят на правата на палестинците. Президентът спомена, че нито един от тях не се е регистрирал в подкрепа на такова решение и мнозинството от тях подкрепят анексирането на части от Западния бряг.

Този конфликт от гледната точка на Байдън представлява проблем, особено по отношение на членовете на израелското кабинетно правителство, които твърдят, че Израел може да се установи навсякъде, докато палестинците нямат право на присъствие в тези райони. Той сподели, че счита за грешка тoзи начин на мислене и че решението за крайната сигурност на Израел лежи в двудържавно решение.

Крайнодесният министър на финансите Безалел Смотрич и министърът на националната сигурност Итамар Бен Гвир, които са част от коалицията на Нетаняху, изразяват съпротива срещу политиката, насочена към укрепване на Палестинската администрация. Те също са против по-голям контрол на Израел върху Западния бряг и разширяване на палестинския стат.

Критикуват Нетаняху и полицейските сили за безредиците в Западния Бряг

Критикуват Нетаняху и полицейските сили за безредиците в Западния Бряг

Действията на заселниците представляват "националистически тероризъм"

Вашингтон се отдръпна и от двамата министри в правителството на Нетаняху и изрази дълбоки опасения за тях. Миналия месец Белият дом изрази тревога от влиянието, което дясното крило на коалицията на Нетаняху има върху политиката, особено заселниците и съдебната реформа. Трима служители на администрацията на Байдън признаха пред The ​​Times of Israel през юни, че Вашингтон не е убеден, че дългогодишният лидер на Ликуд контролира.

В интервю за Канал 14 в неделя вечерта, дясна мрежа, подкрепяща Нетаняху, Бен Гвир отговори на коментарите на Байдън пред CNN и каза, че докато САЩ са най-големият съюзник на Израел, "президентът Байдън трябва да осъзнае, че Израел вече не е друга звезда в американското знаме."

"По какъв начин съм екстремист? Като раздават оръжия на гражданите на Израел, за да могат да се защитават? С това давам пълна подкрепа на нашите войници и офицери? Каня Байдън да обиколи Йерусалим и Хеброн, за да види, че нашият екстремизъм е крайна, огромна любов към държавата Израел", каза Бен Гвир.

През последните месеци Бен Гвир предложи драматично разширяване на достъпа до оръжия на фона на вълната от палестински терористични атаки.

В интервюто си в неделя Байдън каза, че Израел не е изцяло виновен за последното нарастване на насилието на Западния бряг, но че това е "част от проблема - особено тези лица в [израелския] кабинет, които казват... можем да се установим навсякъде ние искаме, [а палестинците] нямат право да бъдат тук."

Само през първата половина на 2023 г. настоящото правителство постави рекорд за най-много селищни домове, напреднали за строителство за една година. Той даде възможност за създаването на шепа нови незаконни аванпостове и е в процес на легализиране на съществуващи, разположени дълбоко в Западния бряг, като същевременно забранява на палестинците да строят домове в райони под цивилен контрол на Израел.

Стремежът на Израел да разшири селищата на Западния бряг, обяснен

Стремежът на Израел да разшири селищата на Западния бряг, обяснен

Израел се основава на исторически, религиозни и политически аргументи за законността на селищата

Коментарите показват, че Байдън не приема напълно настояването на Нетаняху, че той контролира своята коалиция и че крайнодесните му партньори отговарят пред него, а не обратното.

Байдън добави, че палестинската власт "е загубила доверието си", макар и не само заради Израел. В резултат на това сред палестинците се създаде "вакуум за екстремизъм". "Има някои много крайни елементи", каза той.

Президентът каза, че администрацията му е в редовен контакт с Израел, "опитвайки се да тушира ​​случващото се".

Той бързо се обърна към кризата около усилията на израелското правителство за основен ремонт на съдебната система и каза: "Надяваме се, че Биби ще продължи да се движи към умереност в промяната на съда."

Що се отнася до евентуално споразумение за нормализиране между Израел и Саудитска Арабия, Байдън каза: "Ние сме далеч оттам. Имаме много да си говорим."

"Постигаме напредък в региона, [но сделката за нормализиране] зависи от поведението и това, което се иска от нас, за да признаят Израел", каза президентът.

"Честно казано, не мисля, че имат голям проблем с Израел", отбеляза той.

"Дали ще предоставим или не средство, чрез което [Саудитска Арабия] може да има гражданска ядрена енергия [и дали САЩ биха могли] да бъдат гарант за тяхната сигурност — това е... малко далече", каза Байдън.

150 000 в Тел Авив казаха "не" на съдебната реформа

150 000 в Тел Авив казаха "не" на съдебната реформа

Демонстрации се проведоха в Йерусалим и други израелски градове