Президентът на САЩ Джо Байдън декларира в неделя, че страната му няма конфликт с Китай, съобщи "Ройтерс".
Той направи изявлението си при пристигането си в Индонезия, преди очакваните напрегнати разговори по редица геополитически въпроси на срещата на върха на Г-20 тази седмица.
Припомняме, че Байдън и китайският му колега Си Дзинпин в понеделник ще се срещнат лице в лице за първи път, откакто Байдън встъпи в длъжност, докато двустранните отношения са в най-лошия си от десетилетия период.
Байдън и Си са говорили по телефона пет пъти, откакто президентът влезе в Белия дом. Те пътуваха много заедно, както в Китай, така и в Съединените щати, когато и двамата бяха вицепрезиденти на страната си.
Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на Байдън, съобщи, че срещата може да продължи няколко часа.
И двамата президенти влизат в срещата в понеделник на фона на важни политически събития. Байдън се представи по-добре от очакваното на междинните избори в САЩ и Си бе издигнат до безпрецедентен трети мандат от Китайската комунистическа партия.
Официални представители на САЩ отказаха да спекулират как политическите ситуации на двамата лидери могат да повлияят на динамиката на срещата им. Вместо това те очертаха области, които очакваха да бъдат на масата.
Това включва въпроса за Тайван, за който Пекин претендира. В миналото Байдън се зарече да използва военна сила на САЩ, за да защити острова от китайска инвазия. Въпросът е сред най-спорните между Байдън и Си.
Байдън също така ще повдигне опасения за правата на човека, каза служителят. САЩ обвиняват Китай в извършване на геноцид срещу мюсюлманското малцинство в западната провинция Синдзян.
Очаква се войната в Украйна и нейните икономически последици да доминират дискусиите в Бали и на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (APEC) в Банкок в края на седмицата, заедно с ангажиментите за климата, несигурността на храните и напрежението около Тайванския пролив, Южнокитайско море и Северна Корея.
Украйна не е член на Г-20, но е поканена от домакина Индонезия като наблюдател. Президентът ѝ Владимир Зеленски ще направи виртуално обръщение към срещата.
Байдън проведе тристранна среща с лидерите на съюзниците Япония и Южна Корея и каза, че трите страни са единодушни в позицията си по отношение на Северна Корея.
Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол каза, че неотдавнашните провокации на Севера показват, че той е станал по-враждебен и агресивен заради своите ядрени и ракетни способности.
Японският колега Фумио Кишида каза, че действията на Пхенян, като скорошното изстрелване на балистична ракета над Япония, са безпрецедентни.
"Тази тристранна среща на върха е навременна, като се има предвид, че очакваме допълнителна провокация", каза Кишида.
Кишида също осъди Китай за това, което той нарече нарушения на суверенитета на Япония в Източнокитайско море и каза, че Пекин е отговорен и за засилването на регионалното напрежение в Южнокитайско море, канал за най-малко 3 трилиона долара годишна търговия.
На отделна пресконференция австралийският премиер Антъни Албанезе каза, че кратките му дискусии предишния ден с китайския премиер Ли Къцян са били конструктивни и положителни, на фона на очакването за официална среща на върха със Си.
Подобно на съюзника на Съединените щати, връзките на Австралия с Китай също се влошиха през последните години.
"Многократно съм казвал за отношенията с Китай, че трябва да си сътрудничим, където можем, каза Албанезе. Този диалог винаги е нещо добро."
Осемнадесет държави, съставляващи половината от световната икономика, присъстваха на срещата на върха в Източна Азия в неделя, която се проведе при закрити врата, на която присъстваха страните от АСЕАН - Япония, Южна Корея, Китай, Индия, Съединените щати, Русия, Австралия и Нова Зеландия.
Председателят на срещата, камбоджанският премиер Хун Сен, каза, че на пленарната среща е имало разгорещена дискусия, но атмосферата не е била напрегната.
"Лидерите говориха по зрял начин, никой не си тръгна", каза той на пресконференция в края на тридневната среща на върха, водена от Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН).
Лидерите също така призоваха военните ръководители на Мианмар да следват мирния план, който те договориха с Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН), като същевременно осъдиха изстрелването на ракети от Северна Корея и "бруталната и несправедлива" инвазия на Русия в Украйна.
linkaln
на 13.11.2022 в 19:38:20 #1Право куме в очи, САЩ се биха за мира в Европа и в света и нямаше военни действия на тяхна земя освен Пърл Харбър, сега пак Русия и Китай Иран и Северна Корея дрънкат с междуконтинетални ракети с които ще подразнят САЩ и ще ударят с нещо САЩ и оттам на татък историята е ясна от тигъра и дракона , мечката и аятоласите и кимчо и други ще хвърчи перушина и месо та ще се опомнат след 1000 г когато пак ще си мислят че са безаналогови империи с които ще победят САЩ и ще кажат че е била слаба залязваща империя