Президентът на САЩ Джо Байдън се обърна към световните лидери в ООН за последен път във вторник, заявявайки, че войната на Русия в Украйна се е провалила и че все още е възможно дипломатическо решение между Израел и ливанската групировка Хизбула, предава "Ройтерс".
Четири месеца преди края на президентството му, Байдън за последен път се изкачи на трибуната със зелен мрамор на Общото събрание на ООН, докато на фона продължават да бушуват войни в Украйна, Ивицата Газа и Судан, които вероятно ще надживеят неговото президентство, което приключва през януари.
Той се опита да успокои напрежението, докато продължилата почти година война между Израел и палестинските бойци Хамас в обсадената Ивица Газа сега заплашва да погълне Ливан - където Израел атакува над хиляда мишени на Хизбула в понеделник.
"Пълномащабната война не е в ничий интерес, дори ако ситуацията е ескалирала, все още е възможно дипломатическо решение", каза той пред 193-членното Общо събрание на ООН.
Под бурни аплодисменти Байдън призова Израел и Хамас да финализират условията на споразумението за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на заложниците, предложено от САЩ, Катар и Египет.
Президентството на Байдън също беше доминирано от нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Украинският президент Володимир Зеленски беше в залата на Общото събрание, за да чуе речта на Байдън и подчерта подкрепата на САЩ за страната му.
"Добрата новина е, че войната на Путин се провали в основната му цел. Той се зае да унищожи Украйна, но Украйна все още е свободна", каза Байдън.
"Не можем да се уморим, не можем да погледнем настрани и няма да се откажем от подкрепата си за Украйна, докато Украйна не спечели със справедлив, траен мир", каза той.
Русия контролира малко под една пета от Украйна, включително около 80% от района на Донбас. Руските сили са започнали да щурмуват източноукраинския град Угледар, крепост, която устоява на руската атака от началото на войната, според руски военни блогъри и държавни медии.
Байдън трябва да чуе от Зеленски за нов украински мирен план, когато се срещнат във Вашингтон в четвъртък. Американски служител каза, че планът вероятно много прилича на предишни планове, призоваващи за повече оръжия и подкрепа за битката на Украйна.
Противодействието на Китай и Иран, който подкрепя както Хамас, така и Хизбула, погълна голяма част от времето на президента.
Байдън каза във вторник, че напредъкът към мир в Близкия изток ще постави света в по-силна позиция, за да се справи с "продължаващата заплаха, представлявана от Иран".
"Заедно трябва да лишим от кислород неговите терористични поддръжници... и да гарантираме, че Иран никога, никога няма да се сдобие с ядрено оръжие", каза той.
Той каза, че Съединените щати се стремят да управляват отговорно конкуренцията с Китай, за да не се насочи към конфликт.
"Ние сме готови да си сътрудничим по спешни предизвикателства", каза той. "Наскоро възобновихме сътрудничеството с Китай, за да спрем потока от смъртоносни синтетични наркотици. Оценявам сътрудничеството. То има значение за хората в моята страна и много други по света."
Байдън също отправи силни думи за лидерите на враждуващите страни в Судан: "Сложете край на тази война сега".
Речта на Байдън в ООН е централното събитие на двудневното посещение в Ню Йорк, което включва реч за климата по-късно във вторник и среща в сряда с То Лам, президента на Виетнам.
Байдън иска да задълбочи отношенията със стратегическата държава от Югоизточна Азия и производствен център, за да се противопостави на Русия и Китай, с които Виетнам също поддържа връзки.
Украйна и Русия, Газа, Иран и Китай със сигурност ще останат предизвикателства за следващия президент, независимо дали наследникът на Байдън е неговият вицепрезидент Камала Харис, демократ, или бившият президент Доналд Тръмп , републиканец.
Подходът на Харис към външната политика е много подобен на този на Байдън, въпреки че тя използва по-твърд тон по отношение на десетките хиляди смъртни случаи на палестинци и хуманитарната криза в Ивицата Газа, опустошена от израелските нападения.
Тръмп, който изповядва по-изолационистки тенденции, има малък ентусиазъм да подкрепя битката на Украйна за прогонване на руските нашественици и е твърд поддръжник на израелския премиер Бенямин Нетаняху, който има обтегнати отношения с Байдън.
Байдън изрази непоколебима подкрепа за Израел в стремежа му да елиминира бойците на Хамас от Газа, но досега не постига успехи в опита си да договори споразумение за прекратяване на огъня за заложници и не се вижда пробив .
Под ръководството на Байдън Съединените щати насочиха американско оръжие за милиони долари към Украйна и събраха подкрепата на НАТО зад Киев. Но конфликтът до голяма степен е в задънена улица, тъй като Русия държи да запази контрола над части от Източна Украйна, които завзе още в началото на войната