Група от около 17 страни, предвождани от Беларус, са блокирали плана за включване правата на гейовете, лесбийките и трансексуалните в нова стратегия за градовете, изготвена от Организацията на обединените нации (ООН), отбелязват източници, близки до преговорите, съобщава „Ройтерс”.

Канада, подкрепена от Европейския съюз, САЩ и Мексико, е натиснала за включването на признаването на ЛГБТ хората и потвърждаването на хомофобията в ключов политически документ, който ще бъде финализиран на голяма конференция на ООН в Еквадор през следващата седмица.

Нова програма за градско развитиена ООН е правно необвързващо споразумение за справяне с предизвикателствата на бързо разрастващите се градове в световен мащаб, което ще бъде одобрено в еквадорската столица Кито, установявайки насоки за устойчиво градско развитие през следващите 20 години.

Признаването на ЛГБТ общностите и потвърждаването на хомофобията ще се разглежда като важна стъпка от ООН, след като еднополовите връзки и бракове са незаконни в 76 страни по света, а в седем се наказват със смърт.

Но източници са разкрили, че кампания „зад кулисите”, провеждана от Беларус, подкрепена от различни страни, включително Русия, Египет, Катар, Индонезия, Пакистан и Обединените арабски емирства (ОАЕ), е довела до документ, отнасящ се само до градове, които са „приятелски за семейства”.

Говорителят на канадското правителство Джош Бюкерт заяви, че Канада се е „борила упорито” да бъдат официално признати правата на хомосексуалните и хомофобията и е настояла по време на преговорите „най-уязвимите и необлагодетелстваните” да се имат предвид.

Индонезийското правителство настоя през август, че „няма място” за ЛГБТ активизъм в страната.

Списъкът със страните също така включва Бангладеш, Малайзия, Нигерия, Саудитска Арабия, Сомалия, Иран и Зимбабве. Според Беларус групата от държави желаят да „потвърдят отново, че семейството е естествена и основна клетка на обществото”.

„Ние сме убедени, че човешките права на жените и мъжете, децата и възрастните хора, хората с увреждания биха могли да бъдат най-добре защитени в рамките на семейната среда”, изтъкват групата от държави около Беларус.