Белият дом обяви първата по рода си национална стратегия за противодействие на ислямофобията, съобщава "Асошиейтед прес".
В документа са описани над 100 стъпки, които федералните служители предприемат за ограничаване на омразата, насилието, пристрастията и дискриминацията срещу мюсюлмани и арабски американци.
Предложението идва след подобен национален план за борба с антисемитизма, който президентът Джо Байдън разкри през май 2023 г., тъй като страховете от нарастваща омраза и дискриминация нарастваха сред евреите в САЩ.
Длъжностните лица са работили по плана срещу ислямофобията в продължение на месеци и той беше публикуван пет седмици, преди Байдън да напусне поста. Белият дом посочи, че по-голямата част от действията в документа са изпълнени, като целта е останалите да бъдат приложени преди инаугурацията на 20 януарина новоизбрания президент Доналд Тръмп.
При обявяването на стратегията администрацията на Байдън съобщи: "През последната година тази инициатива стана още по-важна, тъй като заплахите срещу американските мюсюлмански и арабски общности се увеличиха".
Стратегията има четири основни приоритета: повишаване на осведомеността за омразата срещу мюсюлманите и арабите при по-широко признаване на наследството на тези общности; цялостно подобряване на тяхната безопасност и сигурност; подходящо приспособяване на мюсюлманските и арабските религиозни практики, като се работи за ограничаване на дискриминацията срещу тях; насърчаване на солидарността между общностите за по-нататъшно противодействие на омразата.
Много от тези държавни цели са подобни на тези, които администрацията на Байдън изложи в своя план за намаляване на антисемитизма - особено акцентът върху подобряването на безопасността и сигурността и изграждането на солидарност между общностите.
"Въпреки че хората понякога са били набелязани, защото се смята, че са мюсюлмани, също така е от решаващо значение да се признае, че арабите биват рутинно набелязвани просто заради това, което са", се изтъква в стратегията, като се допълва, че мюсюлманите и арабските американци са помогнали за изграждането на нацията от нейното основаване.
Отбелязва се, че новите усилия за събиране на данни и образование "повишават осведомеността за тези форми на омраза, както и за гордото наследство на мюсюлманските и арабските американци".
Планът призовава за по-широко разпространение на успешни практики за ангажиране на американски мюсюлмани и араби в докладването на престъпления от омраза и че федералните агенции вече по-ясно посочват, че "дискриминацията срещу американци мюсюлмани и араби във федерално финансирани дейности е незаконна".
В плана на Белия дом се призовават и "държавните, местните и международните партньори, както и неправителствения сектор, да следват подобни инициативи, които се стремят да изградят по-голямо единство чрез признаване на общата ни човечност, утвърждаване на нашите споделени ценности и история и възприемане на еднаква справедливост, свобода и сигурност за всички."