„Смятаме, че без този пакет Италия ще се срине. Италия ще стане като Гърция - страна, на която съчувстваме, но не искаме да ставаме като нея". Това заяви италианският премиер Марио Монти по повод одобрения от правителството късно снощи пакет от антикризисни мерки в размер на 24 милиарда евро.

В същото време Еврокомисията приветства новите бюджетни и икономически мерки, приети от италианското правителство, се посочва в изявление на вицепрезидента на комисията Оли Рен, цитиран от РИА Новости.

Италия се явява една от най-големите икономики в еврозоната, чието моментно състояние предизвиква безпокойство сред страните от региона. През есента властите в ЕС поискаха от правителството на Силвио Берлускони да предостави детайлен план с конкретни икономически мерки за изход на страната от кризата.

Тези искания завършиха с оставката на Берлускони, която дойде в резултат на разразилата се политическа криза в Рим.

Той подаде оставка, след като италианският парламент одобри окончателно пакета от рестриктивни антикризисни мерки. По-рано италианският Сенат одобри новите антикризисни мерки. Антикризисният пакет включва ключови икономически реформи, имащи за цел да предотвратят банкрут на страната. В него е предвидено и замразяване на заплатите в публично-държавния сектор до 2014 г., както и допълнителни данъци за енергийния сектор. Предвижда се и постепенно увеличаване на пенсионната възраст от 60 на 65 до 2026 г.

Новите мерки са разработени от новия премиер на Италия Марио Монти след срещи с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози.

„Пакетът, който предвижда допълнителни икономии, трябва да помогне на Италия да постигне балансиран бюджет до 2013 година. Това е нужно и за укрепването на кредитоспособността на италианската икономика, както и за поставяне под контрол на високия дълг", заявява еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен.

Той отбелязва още, че Еврокомисията ще представи подробна оценка на новите мерки: „Тези мерки са своевременни и амбициозни, но едновременно с това дават сигнал за нов подход към икономическата политика."