• Майкъл Гордън, Марк Мацети, Том Шенкър, New York Times. Текстът е публикуван със съкращения

Бомбените атентати по пътищата в Ирак се увеличиха през юли до най-високите стойности за месеците от началото на войната, което е още едно доказателство, че анти-американското бунтовничество в страната продължава да се засилва въпреки отстраняването на терористичния лидер Абу Мусаб Заркауи.

Наред с рязкото увеличение на нападенията от различни фракции,  от януари са се удвоили ежедневните нападения срещу американските и иракските сили за сигурност.
А най-смъртоносните атаки - крайпътните бомби, съставляват голяма част от това увеличение, пише New York Times.

Миналия месец от 2625 взривни устройства 1666 са избухнали, а 959 са открити и неутрализирани. За сравнение - през януари 1454 бомби са се взривили или са били открити.

Тази статистика, изготвена от американското военно командване в Багдад, е част от увеличаващите се данни и анализи на разузнаването за насилието в Ирак, които стават причина за мрачни изказвания на военачалници, служители от държавната администрация и конгресмени.

От друга страна секретен доклад на военното разузнаване от 3 август разкрива подробности около влошаващите се условия по сигурността в страната и се спира на рисковете пред Ирак да попадне в гражданска война, информират запознати с доклада източници.

Докладът съдържа най-новите данни за нападенията, бомбените атентати, убийствата и други актове на насилие, както и диаграми на формированията, участници в бунтовническото насилие и междуособиците.

Данните от доклада са широко обсъждани в Пентагона, армията и особено в Конгреса, където се увеличават опасенията от тревожното противоречие, че дори след важните стъпки, които Ирак извървя към демокрацията, в това число изборите за постоянно правителство, насилието в страната се изостря.

Високопоставени служители от администрацията на Буш отхвърлят тезата, че Ирак е на ръба на гражданска война и заявяват с непоколебима увереност, че събитията не отклоняват Ирак от мащабната американска стратегия.
Американските военачалници в Ирак обаче преместиха хиляди войници от други провинции в Багдад, за да се противопоставят на увеличеното насилие в столицата.

А атаките достигнаха своя връх. Докато броят по месеци на убитите при операции американци леко е намалял - от 42 убити през януари до 38 убити през юли, което отчасти отразява някои технически подобрения, то броят на ранените американци се е увеличил значително от 287 през януари до 518 през юли.

Освен бомбените нападения са се увеличили и тези, при които са използвани други оръжия. Броят на крайпътните взривове обаче е особено важен показател за вражеската активност. Те са взели най-много американски жертви.
Взривовете освен това изискват наличието на изградена мрежа: човек, който изработва взривното устройство, хора които да финансират начинанието, както и изпълнители, които да изкопаят дупки край пътя и да заложат взрива, след което да наблюдават за приближаващи американски и иракски войници и да детонират бомбата в подходящия момент.

От администрацията на президента сега признават, че първоначалният план на американското правителство да овладее насилието в Багдад, оповестен през юни, се е провалил.

Пентагонът реши да изпрати допълнителни американски части в столицата, а новата военна операция за възстановяване на сигурността в града се очаква да влезе действително в изпълнение другия месец.

Въпреки това експерти, които наскоро са посетили Белия дом, споделят, че представители на президентската администрация се замислят за резервни планове в случай, че демократично избраното иракско правителство не оцелее.