Тайван и Китай могат да разрешат по мирен начин различията си, каза бившият президент на Тайван Ма Инджоу в четвъртък след среща с китайския президент Си Дзинпин, предава "Ройтерс".
Ма, президент от 2008 до 2016 г., миналата година стана първият бивш или действащ тайвански лидер, който посети Китай.
В сряда той проведе втората си среща със Си след забележителната среща на върха в Сингапур през 2015 г., когато Ма все още беше лидер на Тайван.
Говорейки при завръщането си от Пекин, Ма каза, че се надява младите тайванци да загърбят идеологията и да осъзнаят историческите и културни връзки между Тайван и Китай.
"По-важното е, че китайците от двете страни на пролива да могат да се справят със споровете мирно", добави той.
Китай смята демократично управлявания Тайван за своя собствена територия и засили военния и политически натиск, за да отстоява тези претенции.
Ма, който беше придружен от група студенти в Пекин, каза, че посещението му е показало на младежите, че хората от двете страни на пролива са "потомци на Ян и Жълтите императори", израз, отнасящ се до общ прародител.
В очевидна грешка Ма добави, че хората от двете страни на пролива принадлежат към "Република Китай", преди да се коригира, за да каже "китайския народ", използвайки формулировка, отнасяща се до етнически или културни китайци.
Ма направи същия словесен пропуск по време на срещата си със Си, в кадри, излъчени от тайванските телевизионни станции.
Победеното правителство на Китайската република избяга в Тайван през 1949 г., след като загуби гражданска война срещу комунистите на Мао Цзедун.
Правителството на Китай, официално Китайската народна република, не признава съществуването на Република Китай, официалното име на Тайван, което прави споменаването в присъствието на Си много чувствително.
Ма се засмя, но не отговори на въпроса дали тази формулировка е умишлена.
Правителството на Тайван отхвърля претенциите на Пекин за суверенитет, заявявайки, че Китайската народна република никога не е управлявала острова и че само тайванският народ може да решава бъдещето си.
Китай твърди, че неговото предварително условие за диалог е да признае, че и Китай, и Тайван принадлежат към "един Китай", което президентът на Тайван Цай Инг-вен отказа да направи.
Си каза на Ма, че външни изводи не могат да спрат "семейното събиране" между двете страни на пролива и няма въпроси, които да не могат да бъдат обсъдени. Той не спомена използването на сила срещу Тайван в своите публични забележки.
Говорейки на редовна пресконференция в Тайпе, Дзян Дзю-йонг говорител на Тайванския съвет по въпросите на континенталната политика за определяне на политиката на Китай, каза, че Китай е виновен за напрежението в отношенията с Тайван.
"Не ние изпращаме военни самолети и кораби, за да ги тормозим всеки ден", каза Ян, имайки предвид почти ежедневните военни дейности на Китай около острова.
Ма остава високопоставен член на основната опозиционна партия на Тайван Гоминдан (КМТ), която през януари загуби за трети пореден път президентските избори, но няма официална партийна позиция. KMT се застъпва за близки връзки и диалог с Пекин, но категорично отрича да е прокитайска.