Продължаващият военен конфликт Израел-Хамас е бил сред основните теми в проведения във вторник разговор между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън и външният министър на Великобритания Дейвид Камерън.
Това се казва в изявление на Държавния департамент.
Двамата са обсъдили необходимостта от подобряване на гражданската защита и доставката на хуманитарна помощ за цивилни в Газа.
Друга актуална тема е справянето с глобални заплахи като дейността на подкрепяните от Иран атаки на хусите срещу търговски кораби в Червено море.
Украйна и нейната защита във войната с Русия също е била обсъдена.
Припомняме, че по отношение на Израел, в самия край на 2023 година, Блинкън одобри продажбата на 155 mm артилерийски снаряди и свързано с тях оборудване без преглед от Конгреса. В същото време, той критикува Израел, като заяви, че има разминаване между декларираните намерения на правителството да защити цивилни и броя на жертвите във военния конфликт. По палестински данни те вече са над 22 000.
Относно Украйна, през декември Великобритания и Франция потвърдиха решимостта си, че руската инвазия в Украйна трябва да завърши с провал.
Британският външен министър заяви тогава, че съюзниците на Украйна трябва да използват по-добре икономическата си мощ, за да надминат значително военната машина на Москва.
Турция заяви във вторник, че няма да позволи на два британски кораба миночистачи да преминат през нейните води на път за Черно море за използване от Украйна, тъй като това би нарушило Конвенцията от Монтрьо относно преминаването през проливите по време на война. Великобритания заяви миналия месец, че ще прехвърли два миночистача на Кралския флот на украинския флот, за да подпомогне укрепването на морските операции на Украйна във войната ѝ с Русия.
Ситуацията в Червено море ескалира след като подкрепяни от Иран йеменски хуси атакуваха кораби в района от ноември, за да покажат подкрепата си за Хамас във войната с Израел.
В резултат на това много големи корабни компании избраха да използват по-дългия и скъп маршрут около африканския нос Добра надежда, вместо да преминават през Суецкия канал, който обработва около 12% от световната търговия.
В събота и неделя хусите атакуваха с ракети и малки лодки контейнеровоза на Maersk, което накара компанията да спре отново плаванията през Червено море за 48 часа.