Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън ще се срещне с високопоставен китайски служител във Вашингтон в петък, в навечерието на изборите в Тайван, тъй като Съединените щати се опитват да разубедят Пекин да предприеме действия срещу Тайпе.

Блинкън, който се е върнал за кратко във Вашингтон между последната си обиколка по повод кризата в Близкия изток и пътуването си до Световния икономически форум в Давос, ще се срещне с Лиу Цзянчао, който оглавява международния отдел на Централния комитет на Китайската комунистическа партия, показва публичният график на Държавния департамент.

В събота Тайван гласува за нов президент. От своя страна Пекин не крие своите претенции над острова.

Китай дори определи водещия кандидат в Тайпе Лай Чинг-те като "сериозна опасност" поради предишни коментари, благоприятстващи явната независимост.

Но Лай е предпазлив по време на кампанията, а американски служители казват частно, че не смятат китайските изявления и действия за необичайни за тайванските избори.

САЩ предоставят оръжия на Тайван, за да осигурят неговата отбрана, тъй като Китай не изключва силови действия за "обединение". Съединените щати имат "дълбоко доверие в демократичния процес в Тайван и вярват, че тайванските гласоподаватели трябва да определят следващия си лидер без външна намеса", заяви в четвъртък говорителят на Държавния департамент Ведант Пател.

САЩ пращат делегация в Тайван след изборите

САЩ пращат делегация в Тайван след изборите

Като ясен сигнал към Китай, се противопоставят на всякаква външна намеса

Администрацията на президента Джо Байдън планира да изпрати "неофициална" делегация в Тайван след изборите - стъпка, която обяви предварително и определи като рутинна.

Подкрепата за Тайван е особено силна в Конгреса на САЩ, където в четвъртък Сенатът единодушно прие резолюция, в която приветства Тайван и приветства "примера, който той даде за самоуправление не само на Тихоокеанския регион, но и на света".

Блинкън ще се срещне поотделно в Държавния департамент и с външния министър на близкия съюзник на САЩ - Япония - Йоко Камикава.

Пътуването на Лиу, който се счита за изгряваща фигура в китайската политика, идва в момент, когато Съединените щати и Китай засилват диалога за намаляване на напрежението, което се покачи през последните години.

Изборите в Тайван и предизвикателството Китай

Изборите в Тайван и предизвикателството Китай

Нито един кандидат за президент няма ясен отговор, как да поддържа демокрацията и самоуправлението в дългосрочен план

Президентите на двете сили, Байдън и Си Дзинпин, се срещнаха през ноември в Сан Франциско, където се споразумяха да възстановят военния диалог, смятан от Вашингтон за изключително важен за предотвратяването на нещастни случаи.

Лиу, който говори във вторник в Съвета за външни отношения в Ню Йорк, зае помирителен тон, без да критикува Съединените щати.

Той отказа да каже как Китай ще реагира на изборите в Тайван и заяви, че Пекин отбелязва изявленията на САЩ, че не подкрепя тайванската независимост.

По-рано Лиу се срещна в Белия дом със заместник-съветника по националната сигурност Джон Финер.