Индия се е съгласила да предава съобщения между руския президент Владимир Путин и украинския му колега Владимир Зеленски, пише "Блумбърг", позовавайки се на източници.

Събеседниците обаче допълват, че индийският министър-председател Нарендра Моди не възнамерява да се превърне в посредник в дипломатическото уреждане на въпроса. Както обяснява агенцията, тази позиция се дължи отчасти на зависимостта на Индия от евтините руски енергийни ресурси и оръжия, във връзка с което индийските власти се въздържат от критики към Москва.

За Зеленски е важно да се срещне с индийския премиер, за да обсъди ролята на Индия за възстановяване на мира, твърдят източниците. Малко вероятно е обаче посещението да стане повод за големи изявления, въпреки че са планирани няколко споразумения, например в областта на отбраната и агроиндустрията. Украинската държавна компания "Зоря-Машпроект" обсъжда с Индия съвместното производство на газови турбини, използвани на военни кораби, съобщиха източниците на "Блумбърг".

Миналия месец Моди пътува до Русия и се срещна с Путин. Коментирайки бойните действия, той заяви на срещата с руския президент, че "войната не е решение" и "бомбите, ракетите и пушките не могат да осигурят мир". Путин му благодари в замяна и с това приключи публичната част от срещата.

Индия потвърди, че Моди ще пътува до Украйна

Индия потвърди, че Моди ще пътува до Украйна

През юли месец Нарендра Моди бе в Москва, където се срещна с Владимир Путин

През пролетта индийското външно министерство ни съобщаваше, че Ню Делхи се е превърнал в посредник за изпращане на съобщения по темата за руско-украинския конфликт. От изявлението му обаче не следваше, че става дума за непряк диалог между Москва и Киев."Ние сме страна, която е имала възможност да говори много откровено и директно с руснаците по този въпрос [Украйна], по различни негови аспекти.Знаете, че други [държави] са ни използвали за изпращане на съобщения", заяви министър Субраманям Джайшанкар.

Прегръдката на Моди в Ново Огарьово

Прегръдката на Моди в Ново Огарьово

Индия остава най-значимата страна в Азия, която отказва да се присъедини към диктуваната от Китай икономическа интеграция на континента

"Моди не претендира да бъде посредник", отбелязаха от Кремъл.