Политическата ситуация в Босна и Херцеговина е по-тревожна от всякога, след като през декември депутатите от Народната скупщина на анклава Република Сръбска гласуваха за излизане от състава на босненските въоръжени сили, съдебната и данъчната система на страната. Такава констатация направи върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел по време на Мюнхенската конференция по сигурността.
"Ситуацията в Босна е по-тревожна от всякога, но тя никога не е била лека", посочи Борел, като добави, че сегашните тенденции действително са много обезпокоителни.
Той призова политическите лидери на Босна и Херцеговина да "не допуснат разпад на страната", като препоръча спешно да се проведат необходимите конституционни и избирателни реформи.
"Няма да приемем разпад и дезинтеграция на Босна", подчерта той.
По думите му, въпросът ще бъде обсъден от Съвета на ЕС по външните работи на ниво министри, който ще се проведе утре, 21 февруари.
През последните седмици лидерът на управляващата коалиция в Република Сръбска - Милорад Додик, нееднократно заплашва, че анклавът ще се отцепи от Босна и Херцеговина. Той настояваше за приемането на нови закони, които да отменят легитимността на централната съдебна власт в Република Сръбска.
Сепаратистките стремежи на босненските сърби са поощрявани от Русия.
panopsihikum
на 21.02.2022 в 01:28:51 #3Вероятно и без Босна...
chafeto
на 21.02.2022 в 00:18:36 #2x-101 Няма страшно дрогарю Борел! Вие пак ще си имате Босна и Херцеговина! Само, че без Република Сръбска. Долу НАТО! Долу U$A! Колонизаторите вън! ************************************************* Вероятно и без Херцеговина.
chafeto
на 21.02.2022 в 00:17:47 #1Ами той разпадът ще се случи, а дали чиновниците в Брюсел, които много не резонират с реалността ще го приемат, няма никакво значение. Дейтънското споразумение спря войната, но беше ясно, че това нямаше как да бъде трайно решение. А и да не забраяваме къде тогава беше единствения "център на тежестта" и че поради това със сигурност има ощетени. Босна и Херцеговина не функционира като държава, т.нар. федерация е на принципа "орел, рак и щука". А и Ердоган активно се опитва да ги вкара в турската сфера на влияние. Нали се сещате, че сърбите и хърватите не са очаровани от това?