Британският финансов министър Риши Сунак отрече каквато и да е връзка с мултинационална фирма, частична собственост на съпругата му, която е продължила да работи в Русия по време на войната в Украйна, съобщава БиБиСи.

Канцлерът казва, че няма "нищо общо" с Infosys, в която съпругата му Акшата Мърти притежава акции.

Той призова британските фирми да се оттеглят от Русия, за да нанесат "икономическа болка" на президента Владимир Путин. Говорителят на г-н Сунак каза, че г-жа Мърти няма никаква роля в оперативните решения на Infosys.

Софтуерният гигант е съоснован от бащата на г-жа Мърти Нараяна, индийски милиардер, който се оттегли от компанията през 2014 г.

Основана през 1981 г., оттогава фирмата се разраства в редица страни и има офис в Москва.

В последния му годишен доклад се посочва, че г-жа Мърти притежава 0,9% от акциите на компанията на стойност стотици милиони паунда.

Индия не последва западните страни, включително Обединеното кралство, в ограничаването на търговията с Русия чрез санкции след нахлуването й в Украйна.

По-рано този месец г-н Сунак каза, че правителството ще "подкрепи напълно" британските фирми, които се изтеглят доброволно от Русия. След като се срещна с група от водещи британски компании, канцлерът каза, че приветства "консенсуса относно необходимостта да се нанесе максимална икономическа болка на Путин и неговия режим".

"Въпреки че осъзнавам, че може да е предизвикателство да се съкратят съществуващите инвестиции, вярвам, че няма аргумент за нови инвестиции в руската икономика", добави той.

"Призовавам собствениците на активи и мениджърите да обмислят много внимателно всякакви инвестиции, които в някакъв смисъл биха подкрепили Путин и неговия режим.

Притиснат от присъствието на Infosys в Русия в четвъртък, г-н Сунак каза пред Sky News: "Аз съм избран политик и съм тук, за да говоря с вас за каквото аз съм отговорен. Жена ми не е."

"Наложихме значителни санкции и всички компании, за които сме отговорни, те ги спазват, както трябва", каза канцлерът.

Говорител на канцлера каза, че г-жа Мърти е "един от хилядите миноритарни акционери в компанията". "Това е публична компания и нито тя, нито някой от членовете на семейството й участват в оперативните решения на компанията", добавиха те.

Infosys каза, че има "малък екип от служители, базирани извън Русия", който "обслужва някои от нашите глобални клиенти на местно ниво"."Ние нямаме активни бизнес отношения с местни руски предприятия. Инфосис подкрепя и се застъпва за мир между Русия и Украйна".

I е имал връзки в миналото с Алфа банк, една от най-големите финансови институции в Русия, която беше добавена в списъка със санкции на Обединеното кралство в четвъртък, след като вече бе санкционирана от САЩ и ЕС.

През 2004 г. Владимир Путин посети централата на Infosys в Бангалор, където беше направена обиколка с екскурзовод от Нараяна Мърти.

Британският финансов министър обеща намаляване на данъци

Британският финансов министър обеща намаляване на данъци

Стандартът на живот ще понесе най-големият си удар от 50-те години на миналия век

Съпругата на Риши Сунак има дял от £490 милиона в компания, която все още работи в Москва и има връзки с голяма руска банка, пише "Мирър".

Мултимилионерката Акшата Мърти има дялове в технологичния гигант Infosys, собственост на баща й, индийския милиардер Нараяна Мърти.

Г-н Мърти, сега почетен председател на компанията, е високопоставен поддръжник на индийския премиер Нарендра Моди, който отказа да наложи санкции на Русия въпреки кръвопролитието в Украйна. Индия също се въздържа при гласуването на Съвета за сигурност на ООН срещу действията на Русия.

Съобщава се, че делът на семейство Мърти в Infosys достига няколко милиарда. Фирмата има четири офиса в Обединеното кралство, както и един в Кулаков Лейн, Москва, но е индийска собственост, така че не подлежи на санкции на Обединеното кралство.

Само преди дни Сунак призова британските фирми да помислят "много внимателно" относно инвестирането в руски предприятия, които биха били от полза за президента Владимир Путин.

Но той изглеждаше неудобно, когато водещата на Sky Джейн Секър попита за дела на съпругата му във фирмата и дали той "дава съвети на други, които не следвате в собствения си дом".

Запитан дали Infosys ще прекъсне връзките си с Русия, той отговори: "Нямам абсолютно никаква представа, защото нямам нищо общо с тази компания".

Великобритания удря със санкции още 65 руски банки и олигарси

Великобритания удря със санкции още 65 руски банки и олигарси

Лондон засилва натиска върху руската икономика

Професор Ричард Мърфи, директор на Tax Research UK, попита в Twitter дали е "време да се санкционира Сунак?"

Говорейки пред "Мирър", професорът по счетоводна практика в Sheffield University Management School каза: "Съпругата на Сунак има тесни връзки чрез семейството си с компания, която търгува и печели от Русия и която бе важен източник на бизнес за тях през последните години, което е довело до увеличение на състоянието от стотици милиони паунд"а.

"Спазвам правило, което е обичайно във финансите, а именно да се задава въпросът дали някой е подходящ, за да се заеме с работата. Човекът трябва да докаже, че е независим, да може да предложи обективни съвети, на които хората могат да разчитат и че мнението е свободно от влияние".

"Риши Сунак е човекът, който отговаря за финансите на нашата нация. Въпросът ми е дали той е подходящ, за да бъде отговорен? Обективен ли е и способен ли е да формира мнение без влияние за това кое е най-доброто за тази страна, независимо от влиянието на Русия върху богатството на семейството му? Не мисля, че е."

Акциите на Акшата Мърти в Infosys и другите й финансови интереси я правят една от най-богатите жени във Великобритания, със състояние, по-голямо от това на кралицата.

Infosys е работила за Министерството на вътрешните работи и е подписала рамково споразумение с Whitehall, което означава, че може да получава договори без конкуренция. Компанията има около 10 000 служители в Обединеното кралство.

Семейство Мърти е инвестирало част от богатството, създадено от Infosys, в начинание с Amazon в Индия на стойност 900 милиона паунда на година, докато г-жа Мърти притежава пряко дялово участие във фирми от Обединеното кралство, които управляват ресторантите за бургери на Джейми Оливър и Уенди в Индия.

Тя също така е директор или пряк акционер на пет други компании от Обединеното кралство. Г-жа Мърти също управлява модния лейбъл Akshata Designs и също така е директор на фирма за рисков капитал, основана от баща й през 2010 г.

Риши Сунак също е мултимилионер благодарение на инвестиционната си кариера.

Разкритикуваха Сунак, че не прави достатъчно, за да помогне на бедните

Разкритикуваха Сунак, че не прави достатъчно, за да помогне на бедните

Домакинствата в Обединеното кралство са изправени пред най-големия спад в стандарта на живот от началото на 50-те години на миналия век.