Британският парламент нанесе нов удар върху политическата кариера на бившия премиер Борис Джонсън, след като одобри доклад, в който се заключава, че той умишлено е лъгал законодателите относно незаконните партита, провеждани в кабинета му по време на COVID локдауните, съобщава "Ройтерс".
По-рано този месец Джонсън се оттегли като депутат, след като видя предварително копие на доклада. Той определи разследването срещу него като "лов на вещици" - критика, която той изостри след публикуването му.
В доклада, съдържащ над 100 страници, парламентарната комисия по привилегиите - основният дисциплинарен орган за законодателите - посочва, че Джонсън умишлено е подвел парламента в няколко случая, когато е бил запитан за събиранията на "Даунинг стрийт" по време на блокадата, въведена заради коронавируса.
Той уверил Камарата на общините, че всички правила за COVID-19 са били спазвани през цялото време в правителствените сгради.
В доклада се препоръчва на Джонсън да бъде отказан пропуск, даващ му автоматичен достъп до парламента, и се отбелязва, че ако той все още беше член на парламента, щеше да се препоръча отстраняване му от Камарата за 90 дни.
Вчера законодателите в Камарата на общините гласуваха с 354 гласа "за" срещу 7 "против" одобряването на доклада на комисията след петчасов дебат.
Решението на парламента да подкрепи заключенията от доклада не спира Джонсън да се кандидатира отново за член на Камарата на общините, но е смущаващо наказание за политик, който допреди година беше министър-председател.
Повечето политици, които направиха изявления в парламента по случая, разкритикуваха поведението на Джонсън, а само малцина негови поддръжници поставиха под въпрос безпристрастността на комисията.
Бившият премиер Тереза Мей предупреди поддръжниците на Джонсън да не гласуват против доклада на комисията, тъй като това ще подкопае вярата на обществото в демокрацията.
Джейкъб Рийс Мог, министър в правителството на Джонсън, пък посочи, че е "напълно разумно" възгледите на комисията да бъдат оспорвани и предположи, че законодателите, разследващи бившия премиер, са "искали да стигнат до определено заключение".
Джонсън - министър-председател от средата на 2019 г. до септември 2022 г., беше един от най-противоречивите лидери на Великобритания през последните десетилетия.
Проучвания на общественото мнение показват, че в момента той не е популярен сред повечето хора, но запазва подкрепата на някои членове на Консервативната партия.
Висши политици в управляващата Консервативна партия, включително премиерът Риши Сунак и много членове на кабинета, пропуснаха дебата и избегнаха гласуването, за да не изострят напрежението с членовете на партията, които остават лоялни на бившия премиер.
Сунак, който обеща правителство на почтеност, не присъства на дебата в парламента, защото посрещаше премиера на Швеция и имаше планирани други срещи.
Джонсън заяви, че целта на доклада е "да бъде последното пронизване в едно продължително политическо убийство".