Далай Лама ще даде инструкции относно неговия наследник на тридневно събиране на будистки религиозни фигури преди 90-тия му рожден ден, предаде "Ройтерс".

Този ход може да подразни Китай, който определя Далай Лама като сепаратист, и заяви, че Пекин ще определи неговия наследник. Но от своя страна Далай Лама каза, че наследникът му ще се роди извън Китай и призова последователите си да отхвърлят всеки, избран от Пекин.

Тибетските будисти вярват, че просветените монаси се прераждат, за да продължат духовното си наследство. 14-ият Далай Лама ще навърши 90 години в неделя, 6 юли, и заяви, че ще се консултира със старши монаси и други по това време, за да сподели евентуални насоки къде може да се намери неговият наследник, момче или момиче, след смъртта му.

Китай се надява Далай Лама "да се върне в правия път"

Китай се надява Далай Лама "да се върне в правия път"

Нобеловия лауреат за мир иска да се върне в Тибет, преди да умре

Преди това той е заявявал, че може да се прероди в Индия, където живее в изгнание близо до северния хималайски град Дхарамшала. Самият той е идентифициран като новото прераждане на своя предшественик, когато е бил на две години.

Долма Церинг Тейханг, заместник-председател на тибетския парламент в изгнание в Дхарамшала, подчерта, че е важно светът да чуе директно от Далай Лама за неговия наследник, защото докато Китай "се опитва да го очерни при всяка възможност... той се опитва да създаде правила и разпоредби за това как да се справи с прероденето на Далай Лама". По думите й "Китай се опитва да завладее тази институция... за своя политическа цел".

Тхуптен Нгодуп, главният държавен оракул на Тибет, обясни, че обикновено подобни дискусии за прераждането не се провеждат, когато монахът е все още жив, но нещата сега са различни, главно защото "китайското правителство се намесва".

Пекин се противопоставя на всякакви визити на Далай Лама

Пекин се противопоставя на всякакви визити на Далай Лама

Китай реагира срещу среща на Далай Лама в Ню Йорк с американски служители

Пекин заяви през март, че Далай Лама е политически изгнаник, който "няма право да представлява тибетския народ по никакъв начин". Китай заяви, че е отворен да обсъди бъдещето му, ако той признае, че Тибет и Тайван са неотменни части от Китай, предложение, което тибетското правителство в изгнание отхвърли.

Религиозната конференция тази седмица, която се провежда за първи път от 2019 г., ще бъде посетена от над 100 тибетски будистки лидери и ще включва видео изявление на Далай Лам, който ще присъства на молитви, свикани от тибетското правителство в изгнание на 5 юли, и ще участва в честванията на рождения си ден по-късно, според график, споделен от организаторите.

Той ще говори на тържествата около половин час. Очаква се да присъстват министърът на парламентарните въпроси на Индия Кирен Риджиджу и някои други индийски официални лица.

Китай приканва Далай Лама да коригира политическите си възгледи

Китай приканва Далай Лама да коригира политическите си възгледи

Това е условие за възобновяване на диалога с Пекин