Тибетският духовен водач Далай Лама отправи критики към китайското правителство във връзка с позицията на Пекин относно удостояването с Нобелова награда за мир на дисидента Лю Сяобо.
Според него китайските власти не приемат чуждото мнение, съобщи АФП.
Далай Лама, който също беше удостоен с Нобеловата награда за мир през 1989г., допълни, че изграждането на отворено общество е единственият път да бъдат спасени всички хора в Китай. Промяната в Китай зависи от много фактори. Тази Нобелова награда е един от тези фактори. Китай има нужда от много хора като Лю Сяобо, които да донесат промяната, коментира още духовният лидер в изгнание.
Припомняме, малко след като Сяобо беше отличен с престижната награда за мир, китайските власти го определиха за престъпник.
В декларация на китайското външно министерство се изтъкваше, че присъждането на Нобеловата награда на дисидент е "цинизъм" и противоречи на целите, за които се дава тя.
Лю Сяобо е един от авторите на т.нар. Харта 08 - открито писмо, в което китайските власти се призовават да спазват правата на човека и да проведат политически реформи.
Документът е подписан от повече от 300 общественици и борци за граждански права в страната.
tenseinsider
на 13.10.2010 в 12:15:06 #2Китайците са миролюбиви и етични хора но всеки опит за намеса във вътрешните им работи се пресича решително .От събитията на площада 89 год им е останал горчивия опит че назряващата диверсия трябва да се пресича в зародиш а не както тогава да се действа в условия на неизбежна отбрана.Присвояването на Нобелова награда за мир на дисидента Лиу Сяобо е от серията правокации в Тибет и Синдзян.Китайците имат умно и решително ръководство което им осигурява невиждани темпове на икономически растеж, който има за цел да създаде в Китай средно задоволено общество.Китайците много ясно си дават сметка че ако бяха оставили събитията на площада Тянанмън през 1989 да се развиват без необходимия отпор ,сега Китай нямаше да съществува, а щеше да е дезинтегрирана територия и народ потънал в мизерия и наркомания.Това е историческата мечта на западния свят ,да унищожи Китай като с полуколониални методи паразитира на неговия гръб.
12 без 2
на 13.10.2010 в 10:42:51 #1РЕАКЦИЯ Потомък на Алфред Нобел - основателят на Нобеловите награди, се обяви против приза, който се дава за постижения в сферата на икономиката, съобщиха руските медии. Отличието не е включено в завещанието на Нобел и е създадено през 1968 г. от Шведската централна банка по случай 300 г. от основаването й. Според Петер Нобел, след като наградата не е спомената в документа, оставен от Алфред Нобел, значи не трябва да се присъжда. Според него Нобел "не обичал икономистите".