Гренландия може да стане независима, ако нейните жители пожелаят, но няма да стане щат на САЩ. Това заяви външният министър на Дания Ларс Локе Расмусен, цитиран от "Ройтерс".
Изявлението му идва, след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп не изключи възможността да използва сила, за да поеме контрола над арктическия остров.
По-рано днес лидерът на Гренландия проведе разговори с датския крал в Копенхаген - ден, след като коментарът на Тръмп насочи светлината на световните прожектори върху съдбата на управлявания от Дания остров.
Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, вчера заяви, че няма да изключи използването на военни или икономически действия, за да направи Гренландия част от Съединените щати. Същия ден най-големият му син - Доналд Тръмп-младши, направи частно посещение в Гренландия.
Гренландия - най-големият остров в света, е част от Дания от 600 години, въпреки че понастоящем неговите 57 000 жители сами управляват собствените си вътрешни работи. Правителството на острова, ръководено от министър-председателя Муте Егеде, се стреми към евентуална независимост.
"Ние напълно признаваме, че Гренландия има свои собствени амбиции. Ако те се осъществят, Гренландия ще стане независима, макар и едва ли с амбиция да стане федерален щат в Съединените щати", изтъкна датският външен министър.
Той посочи, че опасенията на Съединените щати за сигурността в Арктика са законни след засилената руска и китайска активност в региона.
"Не мисля, че сме във външнополитическа криза", отбеляза министърът. "Ние сме отворени за диалог с американците за това как бихме могли да си сътрудничим още по-тясно, отколкото в момента, за да гарантираме, че американските амбиции са изпълнени".
Все пак, въпреки че самата Дания омаловажава сериозността на заплахата на Тръмп за територията ѝ, открито заявената амбиция на завръщащия се президент да разшири границите на САЩ разтърси европейските съюзници по-малко от две седмици преди встъпването му в длъжност.
Външният министър на Франция Жан-Ноел Баро предупреди, че Европа няма да позволи на други страни да атакуват нейните суверенни граници, въпреки че не вярва, че САЩ ще нахлуят.
Говорител на германското правителство пък подчерта, че Берлин стои зад принципа, че границите не трябва да се променят със сила.
Говорител на Европейската комисия посочи, че суверенитетът на страните членки на ЕС трябва да се зачита.
shtimpo
на 08.01.2025 в 16:55:09 #1Въпросът е къде/кога “оранжанинът” е рекъл, че ще използва сила, за да превземе Гренландия? Желаещи да отговорят - сред журналистите, поне - нѐма.