Сенаторът от американския щат Върмонт Берни Сандърс, който е един от лидерите на предизборната надпревара сред демократите, смята, че Вашингтон във външната си политика трябва да разчита повече на дипломацията, отколкото на използването на сила. Това коментира той по време на вторите телевизионни дебати на демократите в Детройт (Мичиган), излъчен от СиЕнЕн и цитиран от ТАСС.
"Мисля, че сме в Афганистан от 18 години. В Ирак - 16 или 17 години. Похарчихме 5 трилиона долара за войната срещу тероризма и сега вероятно има повече терористи, отколкото преди. Нуждаем се от външна политика, която се основава на дипломацията, на прекратяване на конфликти чрез преговори, а не на убиване един друг", обяснява Сандърс.
"Като президент на САЩ, ще отида в ООН, не да критикувам и да атакувам, а да обединя страните в Близкия изток и по света, да преодолявам различията, да решавам спокойно съществуващите проблеми", коментира той и допълва, че САЩ не трябва да бъдат "световен жандарм".
I'm not just running to defeat the most dangerous president in our history, who is a racist, a sexist and a homophobe.
— Bernie Sanders (@BernieSanders) July 31, 2019
I'm running to transform this country and to stand with the working class of America. #DemDebate
Бившият губернатор на Колорадо Джон Хикенлупър подчертава, че САЩ трябва да се придържат към "подход, основан на международната дипломация". Той отбелязва, че това ще реши проблемите, свързани с изменението на климата. "Трябва да говорим с всички".
"Трябва да демилитаризираме външната си политика. Трябва постоянно да поддържаме взаимодействие с други страни", обяснява конгресменът от Охайо Тим Райън. В същото време той критикува настоящия президент Тръмп за срещите му със севернокорейския лидер Ким Чен Ун.
Сенаторът от Минесота Ейми Клобушар смята, че настоящата администрация на САЩ е направила грешка, като реши да спре участието на страната в Договора за премахване на ракетите със среден обсег, Парижкото климатично споразумение и ядреното споразумението с Иран. "Не съм съгласна с това".
В същото време Клобушар направи изявление, че на срещата Владимир Путин в Осака, Япония, Тръмп не обръща достатъчно внимание на въпроси, свързани с намесата в американските избори. "Вярвам, че трябва да се срещаме с други, но трябва да имаме своя дневен ред и да поставяме на първо място интересите на нашата страна, а не на руснаците", допълва тя.
Кметът на Саут Бенд (Индиана) Пит Бутежад коментира, че всяко военно действия трябва да бъде по-зависимо от решенията на Конгреса на САЩ. "Ще предложа всяко одобрение на военна сила да бъде дадено от [Конгреса на САЩ] за период от три години и след това ще трябва да бъде подновено".
Сенаторът от Масачузетс Елизабет Уорън смята, че САЩ трябва да се откажат от възможността за превантивен ядрен удар.
"Защото това ще направи света по-безопасен. САЩ няма да използват ядрените оръжия като превантивна мярка. И трябва да съобщим на целия свят, че това намалява вероятността от грешки в изчисленията и неразбиране, а основната ни задача е да поддържаме собствената си сигурност", коментира тя.
Срещу това възрази губернаторът на Монтана Стив Бълок, който отбелязва, че "не бих искал да отказвам такава възможност. Надявам се, че никога няма да се доближим до натискане на спусъка, със сигурност не по време на моя (президентски) мандат или на някой друг", подчерта той. В същото време, според Бълок, възможността за превантивен ядрен удар позволява на САЩ да водят преговори от позиция на сила.
В отговор Уорън подчертава, че такъв подход застрашава както целия свят, така и САЩ.
Първият тур от втория телевизионен дебат на кандидатите за номинация на кандидат на Демократическата партия за президентските избори през 2020 г. се провежда в Детройт във вторник. Вторият кръг от дебати е в сряда. 59-тите президентски избори в САЩ ще се проведат на 3 ноември 2020 г.
Sting_5
на 31.07.2019 в 10:47:15 #1Сандърс иска това ,което искат всички нормални тора по света....И го изразяваха с израза "Янки гоу Хоум....."