Полският опозиционен лидер Доналд Туск, без да изчака назначаването си за премиер, започна неофициални преговори с европейските лидери и обеща да потекат отново средствата, замразени от Европейския съюз.

Както отбелязва Bloomberg, получаването на повече от 35 милиарда евро от Европейския съюз е основен приоритет, след като полската опозиция спечели мнозинство на изборите. Въпреки че може да минат седмици преди Туск да състави правителство, бившият ръководител на Европейския съвет е организирал разговори с лидери.

"Тук съм в централата на Европейската комисия, за да ускоря връщането на Полша към пълно присъствие в Европейския съюз", каза Туск преди среща с ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Политикът уточни, че преговорите му ще бъдат неформални, тъй като той действа като лидер на опозицията.

"Времето лети безмилостно и аз трябваше да поема тази инициатива, преди да бъдат взети окончателните решения след изборите, защото трябва да използваме всички методи, включително нестандартни, за да спасим парите, на които Полша има право", обясни Доналд Туск ситуацията.

За да може ЕС да отпусне средства, бъдещото полско правителство ще трябва да възстанови независимостта на съдебната система. Това ще бъде трудно след 8 години националистически контрол. Сред пречките е полският президент Анджей Дуда.

Според новия сенатор и съюзник на Туск Адам Боднар програмата за съдебна реформа на Полша ще включва поредица от закони, регулиращи дейността на Конституционния трибунал, Върховния съд, Националния съдебен съвет, съдилищата с обща юрисдикция, както и надзора на прокурорите и вероятно тайните служби. "Трябва да спрем да занимаваме Европа с нашите проблеми. Полша трябва да се върне към статута на нормална членка на ЕС", каза той.

Туск обяви победа в Полша

Туск обяви победа в Полша

Въпреки че "Право и справедливост" печели, няма да има мнозинство

На 15 октомври в Полша се проведоха парламентарни избори. Те избраха 560 членове на Народното събрание: 460 депутати от Сейма от 10-ти свикване и 100 членове на Сената от 11-то свикване.

На 17 октомври в Полша бяха преброени всички гласове на парламентарните избори. Управляващата партия "Право и справедливост" зае първо място (35,38% от гласовете), но ще загуби повече от десет места в Сената. Имаше 48 представители в горната камара на парламента, сега ще бъдат 34.

На второ място остана опозиционната "Гражданска коалиция" - 30,70%.