Двама души бяха убити, а десетки други бяха ранени при днешните сблъсъци в Бангладеш между антиправителствени демонстранти и полицията, съобщава "Ройтерс". Това е първия ден от тридневния протест за оставката на премиера Шейх Хасина.
Основната опозиционна националистическа партия на Бангладеш (БНП) призова за блокада на пътища за три дни в отговор на сблъсъците между привърженици на партията и полицията в неделя, при които един полицай беше убит и повече от 100 души бяха ранени. Партията призовава Хасина да подаде оставка, за да позволи насрочените за януари избори да се проведат при неутрално служебно правителство. Искането бе отхвърлено.
Полицейски служител в централния квартал Кишорегандж, където се състояха сблъсъците, каза, че двама протестиращи са били убити и десетки хора, включително 15 полицаи, са били ранени. "Сблъсъци избухнаха, когато те ни нападнаха", твърди служител на полицията, който отказа да бъде идентифициран и добави, че не е ясно как двамата са били убити. "Трябваше да стреляме с гумени куршуми, за да овладеем ситуацията", разказа той.
Лидер на БНП осъди действията на полицията и изтъкна, че действа по заповед на правителството. "Това брутално убийство от полицията е страхливо. Шейх Хасина даде лиценз на полицията да убива безразборно, за да спре движението за възстановяване на демокрацията", каза главният генерален секретар на БНП Рухул Кабир Ризви.
Няколко автобуса бяха подпалени в столицата Дака, а полиция в екипировка за борба с безредиците беше разположена на главните пътни кръстовища.
"Нормално е да се страхуваме по време на такива стачки и блокади, особено когато тези автобуси бяха изгорени. Изглежда, че умишлено се изправяме пред рискове, като излизаме през тези периоди. Но какво друго можем да направим?", коментира жителят на Дака Адам Хосейн.
Хасина идва на власт през 2009 г. и ръководи години на силен икономически растеж, но е обвинявана в нарушаване на правата, репресии срещу свободата на словото и потискане на несъгласието с хвърлянето в затвора на критиците.
Правителството отрича обвиненията, но е под натиск от западните страни да проведе свободни и честни избори. Съединените щати заявиха, че ще ограничат визите за бангладешци, които подкопават демократичния процес.
Обвиненията в манипулиране на вота и потискането на опозицията, отричани от правителството, помрачиха изборите през 2014 г. и 2018 г.