Румънските прокурори разширяват наказателното разследване срещу националиста Калин Джорджеску, тъй като бившият кандидат за президент на 17 май е цитирал в телевизионен ефир бившия лидер на легионери Корнелиу Зеля Кодряну, съобщава Digi24.
"Казвам това: ние не се борихме за играчки, както каза Аврам Янку, а за нашите права. И добавям: че този, който се бори дори сам с шепа смели мъже за своя народ и страна и за Бог, никога няма да бъде победен", е казал Джорджеску.
Той е бил разпитан в прокуратурата около 20 минути дали подкрепя фашистките и легионерски идеи на Кодряну, както и на маршал Йон Антонеску, отговорен за избиването на стотици хиляди евреи и роми в Румъния по време на Холокоста.
На излизане не е направил коментари.
Според румънското законодателство, ако бъде признат за виновен по тези обвинения, той може да получи наказание лишаване от свобода от 3 месеца до 3 години.
Припомняме, че в понеделник вечерта Джорджеску обяви, че се оттегля от политическия живот по лични причини.
"Президентските избори в Румъния приключиха. В тази връзка реших да прекратя активното си участие в политическия процес", каза той.
На 22 май Конституционният съд на Румъния одобри резултатите от повторните президентски избори, а именно победата на кмета на Букурещ Никушор Дан. Той спечели 54,33% от гласовете. Джордж Симион, който остана втори с 45,67% от гласовете, поиска анулиране на резултатите, но жалбата му беше отхвърлена от съда. След това той призова гражданите да излязат на мирни протести, тъй като според него френските разузнавателни служби са се намесили в изборния процес.
На 18 май основателят на Telegram Павел Дуров заяви, че правителството на западноевропейска държава е поискало от неговия месинджър да блокира сметките на румънски консерватори, но му е било отказано. По-късно Дуров уточни, че става въпрос за френските разузнавателни служби.
През декември 2024 г. резултатите от първия тур на румънските президентски избори бяха анулирани, след което за победител беше обявен Джорджеску.
Той беше обвинен, че има връзки с Русия и "получава подкрепа" чрез 800 акаунта в TikTok, за които се твърди, че са свързани с Руската федерация. Впоследствие страната реши да повтори президентските избори, но не бяха представени доказателства за намеса в предизборната кампания.