България, Румъния и Хърватия са "готови" да се присъединят към Шенгенското пространство, тъй като изпълняват всички необходими критерии, заяви Европейската комисия, цитирана от "Евронюз".

"Разширеният Шенген ще направи Европа по-безопасна, по-просперираща и по-привлекателна", заявиха от Комисията в сряда, призовавайки страните-членки да приемат трите балкански държави.

Категоричното одобрение идва в навечерието на срещата на министрите на вътрешните през декември, на която въпросът за присъединяването към Шенген ще бъде поставен на масата.

Присъединяването към Шенген изисква, наред с други неща, прилагане на общи правила, правилно управление на външните граници, споделяне на информация за сигурността и ефективно полицейско сътрудничество. За приемането на нови членове е необходимо единодушие.

Хърватия, България и Румъния чакат от години да се присъединят към зоната без паспорти, която в момента обхваща 26 нации, включително 22 страни от ЕС, и почти 420 милиона граждани.

В случая с България и Румъния чакането продължава повече от десетилетие. Комисията потвърди готовността на тези две държави още през 2011 г. и многократно е призовавала страните членки да одобрят тяхното присъединяване.

Европейският парламент също изрази подкрепа, като определи изключването им като дискриминационно.

Първоначално на кандидатурите на България и Румъния се противопоставиха на Франция, Германия, Финландия, Швеция, Нидерландия и Белгия поради опасения, свързани с корупцията, организираната престъпност и съдебните реформи.

Постепенно обаче опозицията отслабна. Тази година както френският президент Еманюел Макрон, така и германският канцлер Олаф Шолц дадоха своята подкрепа.

"Шенген е едно от най-големите постижения на Европейския съюз и ние трябва да го защитаваме и развиваме. Това между другото означава затваряне на пропуските, които остават", каза Шолц в края на август.

Финландия и Дания също са смекчили позициите си, разбира "Евронюз".

Но миналия месец нидерландският парламент прие резолюция, призоваваща правителството на министър-председателя Марк Рюте да наложи вето на двете кандидатури, докато не бъдат проведени допълнителни проучвания.

Нидерланските депутати твърдят, че разпространението на корупцията и организираната престъпност в България и Румъния представляват "риск за сигурността на Нидерландия и цялото Шенгенско пространство".

В опит да спечелят одобрението на скептиците София и Букурещ поканиха Европейската комисия и държавите от ЕС да организират проучвателна мисия от експерти и да проучат ситуацията на място

Експертите посетиха двете страни през първата половина на октомври. Според Комисията констатациите са "изключително положителни" и доказват, че и двете страни са готови да се присъединят към Шенген.

Сега всички погледи са насочени към Съвета на ЕС, където обаче надделяват политическите съображения.

Чешката република, която понастоящем е ротационен председател на Съвета и е натоварена със задачата да ръководи дебатите, превърна разширяването на Шенген в един от основните си приоритети.

Но часовникът тиктака: следващият и вероятно последен шанс Прага да подложи на гласуване отдавна отлагания въпрос ще бъде на 9 декември, когато е планирана среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи.

Само единодушно одобрение може да премахне проверките по всички вътрешни граници.

Ако трите държави бъдат приети, само две от 27-те държави-членки на ЕС ще останат извън Шенген: Ирландия, която доброволно отказа, за да поддържа своя собствена схема за пътуване с Обединеното кралство, и Кипър, който остава разделен между гръцката и турската общност.

МВнР все пак очаква да ни приемат в Шенген въпреки позицията на Нидерландия

МВнР все пак очаква да ни приемат в Шенген въпреки позицията на Нидерландия

Изпълнили сме всички критерии и сме готови за присъединяване