Рамково споразумение, което очертава достъпа на САЩ до приходите от природните ресурси на Украйна в замяна на гаранции за сигурност, има правни пропуски, които трябва да бъдат запълнени в бъдещи преговори, заявиха четирима експерти пред "Ройтерс" ден преди срещата на лидерите на страните във Вашингтон.

Проект на сделката, видян от Ройтерс, очертава създаването на съвместен управляван от САЩ и Украйна "Инвестиционен фонд за възстановяване". Той съдържа успокояващ език, но Съединените щати не предлагат на Киев гаранциите за сигурност, от които се нуждае.

Очаква се споразумението да бъде подписано днес, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски.

Сделката предвижда украинското правителство да внесе във фонда 50% от бъдещата монетизация на всички държавни природни ресурси. Но не предоставя суми, график или подробности за управлението на фонда.

Това не е изненадващо и е това, което би се очаквало от рамково споразумение, каза Брайън Макгари, асистент по международно право в университета в Лайден, който е съветвал развиващи се държави при преговори по договори.

"То създава задължения за сътрудничество, но няма обвързващи конкретни ангажименти от отбранителен характер. Точно това виждаме в това споразумение. САЩ не са дали конкретни гаранции", каза Макгари.

Един дипломатически източник, пожелал анонимност, за да обсъди чувствителният въпрос, заяви, че документът "изглежда е доста добра сделка и за двете страни".

Въпреки липсата на гаранции за сигурност, условията, очертани в рамката, може да дойдат като облекчение за Украйна, като Тръмп се отказа от първоначалното си искане за 500 милиарда долара като компенсация за вече предоставената военна подкрепа. Зеленски каза в сряда, че успехът на сделката за минералите ще зависи от преговорите с Тръмп, цитирайки липсата на твърди гаранции за сигурност на САЩ.

В документа се казва, че средствата ще бъдат реинвестирани "за насърчаване на безопасността, сигурността и просперитета на Украйна", за да бъдат разработени в споразумение за финансиране, което ще се отнася до бъдещи финансови разпределения.

Правителството на САЩ "ще поддържа дългосрочен финансов ангажимент за развитието на стабилна и икономически просперираща Украйна", се посочва в документа, но не се уточнява какво означава това.

Макгари добави, че подробностите ще трябва да бъдат уточнени в бъдещи преговори, които могат да доведат до обвързващ договор.

Какво е записала Украйна в споразумението със САЩ за минералите
Обновена

Какво е записала Украйна в споразумението със САЩ за минералите

Документът не съдържа конкретни гаранции за сигурност

Един елемент, който направи впечатление на Макгари, е, че проектът изрично посочва, че в бъдещите преговори за фонда Украйна и САЩ "ще се стремят да избягват конфликти със задълженията на Украйна" по пътя й към присъединяване към Европейския съюз.

"Има поне по принцип интересна политическа подкрепа за този процес", каза той на фона на все по-антагонистичната позиция на Вашингтон спрямо ЕС.

Украйна има находища на 22 от 34-те минерала, определени от ЕС като критични, включително промишлени и строителни материали, феросплави, благородни и цветни метали и някои редкоземни елементи.

Изглежда, че целите на Тръмп са двойни: възстановете финансовата и военна подкрепа на Вашингтон за Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия преди три години и ограничаване на зависимостта на САЩ от китайските ресурси.

Китай, с когото Тръмп заплаши с търговска война, е най-големият производител в света на редкоземни метали, които се използват за направата на магнити в електрически превозни средства, оръжия и електроника.

Рамковото споразумение не споменава механизъм за оспорване и делът на Вашингтон в бъдещия фонд също е оставен отворен за обсъждане, отбеляза Тим Майер, професор по международно право в университета Дюк.

"Споразумението демонстрира известна несигурност от страна на САЩ относно това дали правителството има правомощието да поеме вида интереси във фонда, който споразумението предвижда", каза той, добавяйки, че договорено споразумение за фонд вероятно ще изисква одобрение от Конгреса.

Гилермо Кристенсен, експерт по национална сигурност и международна търговия в американската правна кантора K&L Gates, каза, че рамката предлага "уникален и безпрецедентен подход", който не се вижда в други национални споразумения.

Тръмп: Да, можем да постигнем мирното споразумение за Украйна

Тръмп: Да, можем да постигнем мирното споразумение за Украйна

Стармър: "Не можем да възнаградим агресора"