Европейският парламент препоръчва старите държави-членки да отворят своя пазар на труда за работници от всички новоприсъединени страни.

Европейските депутати призовават тези държави-членки, които са приложили преходни разпоредби по отношение на свободата на движение на работници в ЕС, да отворят своя пазар на труда за работници от всички нови държави-членки, предвид факта, че тези ограничения водят до увеличаване на използването на недеклариран труд.

Същевременно се приветства инициативата на Комисията да заведе дело в Съда на Европейските общности срещу тези държави-членки, които все още не са въвели автоматичното признаване на квалификациите, получени в новите държави-членки.

В заключение докладът отбелязва, че при работниците, които се ползват от правото на свобода на движение, недекларираният труд може да се дължи на непознаване на съответните разпоредби и затова призовава за провеждане на обществени кампании, които да повишат осведомеността по тази тема сред работниците и работодателите.

Докладът на Пиер Антонио Панцери (относно засилването на борбата с недекларирания труд бе приет с 479 гласа "за", 50 "против" и 47 "въздържали се", съобщи europe.bg.

В изследване на общественото мнение на Евробарометър в България от октомври 2007 г. хората в България смятат, че една от основните причини за практикуването на недеклариран труд е липсата на контрол от страна на властите.

На въпроса колко от работещите са получили заплащане "на ръка", България отново регистрира едни от най-високите резултати за ЕС - 14%, при средно за ЕС - 5%.

Освен това депутатите в Европейския парламент одобриха с огромно мнозинство сключването на протокол за присъединяване на България и Румъния към Споразумението за свободно движение на хора между ЕС и Швейцария.

Протоколът предвижда съответни преходни периоди и квоти за работници от двете страни.
Влизането му в сила ще стане след провеждането на референдум в Швейцария през май 2009 г.
Докладът в ЕП бе приет с 542 гласа "за", 12 "против" и 32 "въздържали се.