ЕС ще отдели една четвърт от бюджета си за борба с климатичните промени. За целта ще бъде създадена схема за пренасочване на 1 трилион евро за инвестиции, които да направят икономиката по-екологична в следващите десет години.
Това стана ясно по време на пресконференция в Европейския парламент на Хърватското председателство с участието на председателя на Европейския парламент Давид Сасоли и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Европейският инвестиционен план, който ще бъде представен по-късно днес, ще бъде финансиран от бюджета на ЕС и частния сектор. Той е част от Зелената сделка, предложена от Европейската комисия. Целта е Европа да бъде първият неутрален към въглерода континент.
Планът ще включва механизъм, предназначен да помогне на регионите, които са най-засегнати от прехода към по-чисти индустрии, въпреки че всички държави членки на ЕС ще имат право на субсидии. В този смисъл България е сериозно засегната, тъй като сме сред държавите с най-голям дял на въглища в енергетиката си.
Повече детайли ще станат ясни по-късно днес по време на разискванията в ЕП. Утре предстои да бъде гласувана резолюция по въпроса. По-конкретно изпълнителните заместник-председатели на Комисията Франс Тимерманс и Валдис Домбровскис ще представят многоочакваните законодателни предложения относно плана за устойчива инвестиция и справедливия преходен фонд.
Очаква се членовете на ЕП да подчертаят, че необходимите финансови ресурси трябва да бъдат отпуснати за амбициозна европейска "зелена сделка" и тя трябва да бъде социално балансирана.
В сряда членовете на ЕП ще гласуват резолюция, очертаваща възгледите на ЕП за европейската Зелена сделка, като приключи дебатът, проведен през декември.
Това има пряка връзка с предстоящите тежки дебати по Многогодишната финансова рамка, тъй като в нея се определят и вноските, които всяка страна ще прави в общия бюджет на ЕС за следващите седем години.
Повишение ще има за всички страни, а една от най-засегнатите ще бъде именно България, защото според одобрени към момента план за отчисляването на до 20% от националните приходи на всяка страна по европейската схема за търговия с емисии към европейския бюджет, то на България ще бъдат отчислявани 13%.
Това е и една от мерките, с които да се компенсира излизането на Великобритания от европейското семейство. За да се финализира сделката обаче, ще отнеме още много време, тъй като не е постигнато пълно съгласие.
1abv1
на 14.01.2020 в 21:38:44 #2Глупости на търкалета! Отделяме едни пари, които ще бъдат окрадени. Основните замърсители са мултинационалните компании, които няма как да им кажеш какво да правят. Те управляват огромна част от света.
GolaVoda
на 14.01.2020 в 20:53:33 #1Зелената сделка ще е проста!!! Даваме ви малко пари докато ги изядете Пък вие ликвидирате важни производства и още повече се деиндустриализирате и обезлюдявате.. После вие умирате ...а ние живеем с вашите и хора и вашите ресурси. Щом Борисов не се противопоставя на еврозоната и зелената сделка значи е враг №1 на българската нация и държава.