Ако Русия спре да доставя газ за страните то Европейския съюз, общността обмисля да компенсира дефицита чрез доставки от САЩ, Азербайджан и Катар. Това става ясно от публикация на първия дипломат на ЕС Жозеп Борел в блога му.
"През цялата миналата седмица продължихме да работим по ситуацията със сигурността в Европа и агресивните действия на Русия срещу Украйна, като проведохме среща на външните министри от ЕС, а САЩ и НАТО изпратиха своите писмени отговори на руските "проекти на договори". Ще се придържаме към нашия двустранен подход на дипломация и възпиране, и ще разширим подкрепата си за Украйна." - отбелязва върховният представител на ЕС по външната политика.
Той напомня, че струпването на руски войски по украинската граница се разраства, а обявените от Русия военни учения в Беларус ще се проведат само на 18 километра от границата на Украйна. Същевременно Москва обяви военноморски учения, включително в Северния Атлантик.
"Ние потвърдихме нашето единство, противопоставяйки се на опита на Русия отново да прокара разделителни линии на нашия континент. Те връщат спомените за "сфери на влияние", които не принадлежат на 21 век и са неприемливи. С министрите се договорихме за основните елементи, които ще ръководят нашите колективни дипломатически усилия, за да убедим Русия да поеме по пътя на диалога." - посочва Борел.
По думите му, трансатлантическото единство е от ключово значение и страните ЕС ще продължат да работят в тясна координация.
"Трябва да сме готови в случай, че дипломацията претърпи неуспех, затова разглеждаме всички варианти. Това включва и подобряване на нашата стабилност, включително чрез съвместна работа с партньори като САЩ, Катар и Азербайджан по въпроса с газовите доставки, ако Русия реши да намали или да спре доставките." - подчертава Борел.
Той допълва, че в рамките на политиката по сдържане на Русия, в ЕС е постигнато съгласие за високо ефективни ответни мерки, които "ще нанесат сериозни щети на руската икономика и финансовата й система".
Разглеждат се мерки като контрол върху експорта, които биха имали по-дългосрочен ефект, тъй като лишават Русия от доставки, които са нужни за реализиране на стратегическите й амбиции.
Припомняме, в началото на тази седмица Жозеп Борел съобщи, че към момента ЕС няма да предприема нови санкции срещу Русия. Той поясни, че "процесът на вземане на решение за санкции е сложен" и че е необходимо съвместно съгласие на всички държави членки и съюзници на ЕС, преди да бъдат приложени каквито и да било нови мерки.
halo
на 31.01.2022 в 14:34:28 #6За какво ни е скъпа руска газ, че и с шантажи разни.
Кастело Белведере
на 31.01.2022 в 11:32:11 #5Режимът в кремъл без стратегическо виждане за развитието на страната от 2012 насам разчита единствено на продажбата на суровини, за да напълни касите на военните търбуси и путигарси. А обикновените хора никога не са били проблем в русия, с крепостническия си манталитет те не протестират, някоя троха от време на време от сорта "кримнаш" и заплаха че запада ще им изяде картошките и изпие водката ги държат в будна кома.
ICO
на 31.01.2022 в 11:04:18 #4Всеобхватна търговса война между ЕС и Русия е мечтата на САЩ. САЩ са тотално закъсали и се очаква първите серии от МАСОВИ ФАЛИТИ да започнат преди края на ТАЗИ ГОДИНА. Единственият начин САЩ да избегнат срив в икономиката е ако успеят да предизвикат война между ЕС и Русия. За целта се изполва Украйна и Полша. Украинците се усетиха, че са подготвяни за жертвено агне. Явно режима в Украйна няма желание за саможертва в интересите на САЩ. Поради това, в Украйна са пристигнали редовни войски и наемници от западна европа, Англия, САЩ, Полша, Канада, Дания и тн. П.П. Очаква се сценария да се развие по "Казакстански" и провокаторите по границата с Русия да "изчезнат" в рамките на един, максимум два дена. Ако планът по запалване на военен конфликт се провали, се очаква Англия и САЩ да започнат всеобхватна икономическа война с Русия. Обаче още сега се вижда, че наложените санкции срещу Русия предимно засягат западните страни. Бясната санкционна политика първо ще загроби икономиките на САЩ и Англия и второ ще разкъса НАТО.
miroslav-balchev
на 31.01.2022 в 10:12:50 #3БайдАн вече пророкува, че нападение срещу Украйна ще има през февруари. Имам усещането, че това вече се е случило. Има някаква кармична връзка..... Русия ли спря доставките на газ през Северен поток 2? Все още не се говори за мощен фракинг на Европа за газ, конкретно в Добруджа, но скоро и това ще стане - така както се говори вече за поевтиняването на газта след първоначалното значително поскъпване. А фракинг в Добруджа - това означава внос на пшеница, ряпа, лук и чесън от EU или аналогичен съюз. Е, първоначално няма да са течни, но по-късно може и да се внасят екстракти от ряпа и др., а още по-лесно лиофилизирана ряпа на прах. К'во нещо й технологията!? К'во нещо й политиката и как помага на технологиите да се развиват?! А след пресушаването на Черно море какви нови хоризонти за добив на газ ще се открият......! И накрая малко тъжни смешки: Сърдитко Петко - празна му ТРЪбата. От студ умри - ГАЗар бъди.
stopet
на 31.01.2022 в 10:09:43 #2Ей нямат наяждане тия!!! Всички в Украйна вече се молят да се спре с тази истерия. Нищо по границата Русия-Украйна не е по-различно от преди няколко месеца. Обаче тази истерия води до масово теглене на пари в Украйна, тотален срив на валутата им и последващ фалит. Разбира се американски фирми придобиват на безценица държавни активи и следва свирки на МВФ. Това е целта на цялата тази истерия.
ivan-koichev
на 31.01.2022 в 09:51:13 #1Да бе, оставаше и да не планира. Това като новина или "заплаха" към Русия ни се пробутва?