Европейският съюз обяви, че Великобритания не е предприела никакъв ход да търси компромис за търговията със Северна Ирландия след Брекзит и предупреди Лондон да не задейства извънредни едностранни разпоредби в споразумението за Брекзит, информира "Ройтерс".
Преговарящият на британското правителство за Брекзит Дейвид Фрост изключи незабавното задействане на подобни разпоредби, ход, който би влошил отношенията с ЕС, ще притесни САЩ и ще разгневи Ирландия.
Ала Фрост даде да се разбере, че иска Брюксел да предложи повече.
Марош Шефчович, заместник-председател на Европейската комисия, изтъкна, че ЕС "не е видял никакво движение от страна на Обединеното кралство".
"В момента чуваме много за член 16", отбеляза Шефчович след разговори с Фрост, като допълни: "Нека няма съмнение, че задействането на член 16, за да се иска предоговаряне на протокола, би имало сериозни последици."
Великобритания многократно предупреждаваше, че това може да предизвика извънредни мерки, наречени чл. 16, който позволява на всяка от страните да предприеме едностранни действия, ако прецени, че споразумението им, регулиращо търговията след Брекзит, оказва силно негативно въздействие върху техните интереси.
Шефчович настоя, че задействането на член 16 ще доведе до нестабилност в Северна Ирландия и ще доведе до отхвърляне на опита на ЕС да намери компромис. Той отбеляза, че ще отиде в Лондон, за да продължи преговорите следващата седмица.
Фрост "подчерта, че напредъкът беше ограничен и че предложенията на ЕС в момента не се справят ефективно с основните трудности в начина, по който действа протоколът", посочи британски говорител за преговорите.
"От гледна точка на Обединеното кралство тези пропуски все още могат да бъдат преодолени чрез по-нататъшни интензивни дискусии", допълни говорителят.
Великобритания напусна Общността миналата година, но впоследствие отказа да приложи някои от граничните проверки между своята провинция Северна Ирландия и членката на ЕС Ирландия, за които съюзът на 27-те страни твърди, че Лондон е длъжен да извършва съгласно споразумението им за развод.
Лондон твърди, че проверките са непропорционални и засилват напрежението в Северна Ирландия, излагайки на риск мирното споразумение от 1998 г.
Мирното споразумение от 1998 г. до голяма степен сложи край на "Проблемите" - три десетилетия на конфликт между ирландски католически националистически екстремисти и пробритански протестантски "лоялистки" паравоенни формирования, в който бяха убити 3 600 души.
С прилагането на проверки на някои стоки, преминаващи между континентална Великобритания и Северна Ирландия, мнозина пробритански юнионисти изтъкват, че протоколът е нарушил мирното споразумение от 1998 г. ЕС настоява, че е необходим по-строг контрол, за да се защити неговият единен пазар от 450 млн. души.
"Няма да задействаме чл. 16 днес, но чл. 16 е изцяло на масата", отбеляза Фрост пред журналисти.
Говорител на британския премиер Борис Джонсън каза пред репортери, че Великобритания ще продължи с преговорите, за да се опита да разреши проблемите с така наречения протокол за Северна Ирландия, който урежда търговията с провинцията след Брекзит.
Тъй като нарастват очакванията, че Лондон може да прибегне до този вариант, Фрост изтъкна, че най-добрият начин да го избегнем бил "ако можем да постигнем споразумение, основно споразумение... което осигурява устойчиво решение". Той настоя, че имало "значителна" разлика между ЕС и Великобритания по въпроса и че времето за преговорите му с Шефчович изтича.