Най-вероятно Европейският съюз ще престане да съществува скоро по начина, по който го познаваме, тъй като проектът, който трябваше да съедини и спои десетки различни култури, истории и амбиции, „винаги е бил обречен на неуспех” и в момента страда под тежестта на голямата бежанска криза и евентуалното излизане на Великобритания от ЕС наред с други кризи.

Това пише анализаторът Марк Флеминг-Уилямс за базираната в Тексас частна разузнавателна и аналитична компания "Стратфор".  

Всъщност това не е специфичен проблем на ЕС – всяка подобна инициатива би била „по своята същност обречена”, твърди още експертът и допълва: „Това неизбежно ще срещне непреодолими нива на националистическа съпротива и в крайна сметка проектът ще блокира... Движещите сили в Европа са национални по характер, а страните в крайна сметка ще поставят своите собствени интереси на първо място.”

Най-вероятният сценарий, според Флеминг-Уилямс, би бил ЕС да се превърне в няколко по-малки съюза, като няколко страни ще бъдат напълно изключени.

Евентуален мини-ЕС няма да бъде имунизиран от проблемите, разяждащи сега съществуващия блок. „Съдбовният факт тук е, че френско-германските отношения бяха една от големите разломни линии в настоящия Европейски съюз, което означава, че по-малка версия на блока ще бъде по подобен начин погрешна”, предупреждава анализаторът.

Скандинавските страни, според Флеминг-Уилямс, ще създадат свой собствен съюз, който е възможно да бъде интегриран подобно на ядрото Германия, Франция, Белгия, Холандия и Люксембург в ерата след разпада на ЕС.

Експертът също така отбелязва, че влиянието на Германия вероятно ще намалее през следващите десетилетия, но търговските връзки ще позволят на Берлин да играе водеща роля в бизнес съюз с европейските си партньори на изток и югоизток.

Това ще бъдат отношения, при които „се насърчава свободното движение на стоки и капитали, но свободното движение на хора е ограничено”, обяснява Флеминг-Уилямс.