Европейските страни обвиниха Русия в ескалация на хибридни атаки срещу западните съюзници на Украйна, съобщава "Ройтерс".

Балтийските държави разследват дали прерязването на два фиброоптични телекомуникационни кабела в Балтийско море е саботаж.

"Ескалиращите хибридни дейности на Москва срещу страните от НАТО и ЕС са безпрецедентни по своето разнообразие и мащаб и създават значителни рискове за сигурността", се посочва в обща позиция, подписана от външните министри на Франция, Германия, Италия, Полша и Великобритания.

Европа трябва да "мисли и да действа мащабно", за да повиши своята сигурност, се допълва в документа.

Остро формулираната декларация идва в момент, когато европейските страни разследват цялостното прекъсване на подводни телекомуникационни кабели - единият, свързващ Финландия и Германия, а другият, свързващ Швеция с Литва. Случаят напомня на предишни инциденти със сигурността в натоварения воден път, засегнат от войната между Русия и Украйна.

Двама европейски източници уточниха, че изявлението не е пряк отговор на прекъсването на кабелите.

Германия за прекъснатия кабел: Тука е ясно, че се случва нещо

Германия за прекъснатия кабел: Тука е ясно, че се случва нещо

Според Борис Писториус е очевидно хибридно действие и саботаж

Единият кабел излезе от експлоатация в неделя сутринта, а другият по-малко от 24 часа по-късно вчера.

Компаниите, които са собственици на двата кабела, уточниха, че все още не е ясно какво е причинило прекъсванията.

"Не става въпрос за частична, а за пълна щета", подчерта говорител на Arelion, собственик и оператор на кабела, свързващ Литва и Швеция.

От Cinia - собственик на кабела, свързващ Финландия и Германия, пък отбелязаха, че не е възможно да се каже какво може да е причинило скъсването, докато не започне ремонтът. Компанията поясни, че ремонти от този вид обикновено отнемат между 5 и 15 дни.

Европейски служители не са обвинявали директно Русия в повреждането на кабелите. Германия, Полша и други обаче заявиха, че това вероятно е акт на саботаж, а въоръжените сили на Литва засилиха наблюдението на своите води.

"Ако Русия не спре да извършва саботажи в Европа, Варшава ще затвори останалите ѝ консулства в Полша", предупреди полският външен министър Радослав Сикорски.

Телекомуникационен кабел, свързващ Финландия и Германия, вероятно е прекъснат

Телекомуникационен кабел, свързващ Финландия и Германия, вероятно е прекъснат

Според държавната компания за киберсигурност Cinia, кабелът може да е бил прекъснат от външна сила

Германският външен министър Аналена Бербок посочи този инцидент и други скорошни събития, когато говори за "хибридни опити за сплашване" от страна на Кремъл. Според нея "не може всичко да е съвпадение".

Германският министър на отбраната Борис Писториус изрази същото предположение на срещата си с колегите си от ЕС в Брюксел: "Никой не вярва, че тези кабели са прерязани случайно".

"Трябва да приемем, без да знаем със сигурност, че това е саботаж", допълни той.

Русия многократно отрече да саботира европейска инфраструктура и твърди, че обвиненията са измислени в опит да се навреди на руските интереси като част от информационна война, водена от Запада.

Руските официални лица отбелязват и че разследването на взривовете на газопровода "Северен поток" през 2022 г. не е довело до никакви резултати.

Финландия докладва "външна намеса" срещу газопровод и подводен кабел

Финландия докладва "външна намеса" срещу газопровод и подводен кабел

Може да са необходими месеци за техния ремонт