Европейският съюз се сблъсква с увеличаване на легалните и нелегалните пристигащи мигранти, което кара някои държави-членки временно да въведат отново граничен контрол в рамките на Шенгенската зона за свободно движение.
Шенгенските правила на блока позволяват подобни действия в крайни случаи, които се считат за сериозни заплахи за вътрешната сигурност или обществения ред.
Австрия въведе проверки на границата си с Чешката република през октомври, които ще продължат до 6 декември.Съшо така, граничния контрол със Словения и Унгария бе удължен до май 2024 г., позовавайки се на натиск върху системата за приемане на убежище, заплахи от трафик на оръжие, престъпни мрежи, свързани с войната в Украйна, и контрабанда на хора.
През август Дания затегна граничния контрол за пристигащи, включително тези от страни от Шенген, на летището в Копенхаген, за да повиши сигурността след инциденти с изгаряне на Корана.
Дания удължи проверките на датско-германската сухопътна граница и в пристанища с фериботни връзки с Германия до май 2024 г., според доклад на Европейската комисия .
Правителството заяви, че реагира на увеличаването на незаконната миграция и посочи заплахите, породени от тероризма и организираната престъпност, шпионажа на чуждото разузнаване и войната в Украйна.
Германия обяви контрол през септември по сухопътните си граници с Полша, Чешката република и Швейцария, който ще остане в сила до 4 декември. Берлин каза, че трябва да отговори на имиграционния скок и високите нива на контрабанда.
Германия, която има най-голямата икономика в Европа, отбеляза рязко увеличение на молбите за убежище за първи път тази година.
Берлин също удължи сухопътните гранични проверки с Австрия до май 2024 г., заявявайки, че това е в отговор на това, което той нарече напрежение в системата си за приемане на убежище, заплахи за сигурността, свързани с тероризма в Близкия изток и войната в Украйна.
Италия възстанови полицейските проверки на североизточната си сухопътна граница със Словения от 21 октомври, заявявайки, че някои транзитно преминаващи мигранти по Балканския маршрут може да са терористи.
Контролът ще бъде в сила поне до 9 декември. Вътрешният министър Матео Пиантедоси каза през октомври, че вероятно ще бъде удължен до следващата година.
Норвегия, която принадлежи към Шенгенското споразумение, но не е член на ЕС, възстанови граничния контрол в своите пристанища с фериботни връзки към Шенгенското пространство от 12 ноември. Тя посочи заплахи за своята наземна и офшорна инфраструктура, и от чуждите разузнавателни служби.
Тези проверки трябва да продължат до 5 май 2024 г.
Полша удължи временния контрол на границата си със Словакия до 3 декември, като посочи усилията на мигрантите да влязат незаконно оттам.
Правителството беше разтърсено от скандал с "визи срещу пари" по-рано тази година, когато опозицията го обвини, че е съучастник в система, при която хората получават визи с ускорени темпове без подходящи проверки, след като са платили на посредници.
Швеция засили проверките през август на своите граници, като даде на граничната полиция повече правомощия, включително претърсвания на хора и увеличено използване на електронно наблюдение.
Същия месец правителството повиши нивото на заплаха от тероризъм в Швеция , заявявайки, че е осуетило атаки, след като изгарянето на Корана предизвика заплахи от ислямистки бойци.
От ноември той удължи граничните проверки до май 2024 г.
Франция въведе отново контрола по границите си с членовете на Шенген, позовавайки се на това, което нарече терористични заплахи. Контролите трябва да продължат до 30 април 2024 г.
Вътрешният министър Джералд Дарманин обяви засилени мерки за сигурност през октомври на белгийската граница след убийството на двама души от нападател в Брюксел.
Правителството на Словакия на 20 ноември одобри задържането на временен контрол на границата с Унгария до 23 декември. Правителството се стреми да ограничи броя на нелегално пристигналите, след като каза през ноември, че е задържало приблизително 500% повече мигранти, пристигнали нелегално тази година в сравнение с 2022 г.
На 17 ноември Словения удължи граничния контрол с членовете на Шенген до 9 декември. Правителството посочи въоръжени конфликти в Украйна, Близкия изток и Африка и повишени заплахи от организирана престъпност и тероризъм.
Словения също така планира да въведе отново контрол на тези граници за шест месеца, от 22 декември.
През октомври Словения разположи полиция на граничните пунктове с Хърватия и Унгария.
Финландия на 24 ноември временно затвори всички с изключение на един от своите осем пункта за преминаване на пътници към Русия, след като повече от 700 мигранти пристигнаха на различни гранични пунктове в рамките на две седмици.
Хелзинки твърди, че Москва е отговорна за транспортирането на необичайно голямото количество мигранти до нейната граница, което Кремъл отрича.
Все още не е обявена дата за повторно отваряне.
bajbor
на 24.11.2023 в 21:57:37 #1Имаше един "виц" : когато се разпадне ЕС последни ще са България и Румъния защото няма да могат да изпълнят изискванията за екзит За Шенген няма такава опасност защото или ще се разпадне преди да влезем,или в момента в който го направим....