Британският вестник Financial Times публикува анализ на битката за Бахмут и съседните му градове, включително Соледар. В петък руските военни обявиха, че са превзели напълно Соледар. Това твърдение все още се оспорва от украинската страна, но е ясно, че руснаците са превзели значителна част от града - с цената на огромни загуби, което признава и ръководителят на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин.
Съветник на украинското министерство на отбраната, пожелал анонимност, каза пред вестника, че "стратегическият подход към Бахмут е същият като към Северодонецк". В началото на лятото украинската армия отбранява няколко седмици Северодонецк, който няма голямо военно значение, за да забави настъплението на руснаците и да им нанесе тежки загуби. След това украинската армия успя да започне контраофанзива срещу Херсон и близо до Харков. "Месомелачката" в Бахмут ще позволи на Украйна, въоръжена със западна бронирана техника, да започне мощно контранастъпление, каза съветникът.
"От чисто военна гледна точка стратегията Северодонецк 2.0 е добра за Украйна - при условие, че битката струва на руските войски непропорционално повече, отколкото на украинската армия", коментира Франц-Стефан Гади, старши сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания. "Такава е ужасна и нечовешка аритметиката на тази битка."
В допълнение към историите за Соледар, осеян с трупове на "вагнеровци", вестникът дава американска оценка на загубите на "Вагнер" в сектора Соледар-Бахмут: 4000 убити и 10 000 ранени.
Отбраняващата се страна обикновено понася по-малко жертви от атакуващата страна, но в градските райони тази тенденция е по-слабо изразена. "Украинците търпят загуби всеки ден. Русия разчита, че ресурсите на Украйна ще се изчерпят по-рано. Може да предстоят трудни времена. Украинците не са бронирани", цитира вестникът анонимен "западен" служител (вероятно британски).
"В идеалния случай Украйна ще може да задържи линията (около Бахмут) с минимални сили и да се подготви за пролетно контранастъпление. Но може да се окаже, че самите украинци ще затънат там. Руската стратегия може да не е толкова глупава, колкото изглежда ", предупреждава експертът по градски боеве от университета на Уоруик Антъни Кинг в интервю за FT.