Финландия и Швеция смятат, че Европейският съюз трябва да засили санкциите срещу Русия след смъртта в затвора на руския опозиционен лидер Алексей Навални. Това заяви шведският външен министър Тобиас Билстрьом, цитиран от "Ройтерс".

"Фактът, който виждаме - че смъртта на Алексей Навални е ясно свързана с ръководството на Русия, налага да включим санкции, насочени конкретно към отговорните за смъртта му", посочи той на съвместна пресконференция съ своя финландски колега Елина Валтонен.

"Разбира се, считаме и че санкциите като цяло, санкционният пакет, трябва да бъдат разширени, защото виждаме, че те са от значение, когато става въпрос за намаляване на способността на Русия да води своята незаконна война срещу Украйна", подчерта още Билстрьом.

По негови думи двете скандинавски страни настояват и за режим на санкции срещу Беларус заради подкрепата му за Русия във войната.

ЕС утвърди официално 13-тия пакет санкции срещу Русия
Обновена

ЕС утвърди официално 13-тия пакет санкции срещу Русия

В списъка има и компании от трети страни