Кибератаки с "безпрецедентна интензивност" са били насочени към няколко френски държавни институции само няколко месеца преди Олимпийските игри в Париж, но са били овладени, съобщиха от кабинета на министър-председателя в понеделник.
Последната кибератака, засегнала Франция, последва предупреждението на съветника по отбраната на премиера Габриел Атал от миналата седмица, че Олимпийските игри през юли и изборите за Европейски парламент през юни могат да бъдат "важни цели", уточни АФП.
Кабинетът на министър-председателя Габриел Атал заяви, че няколко държавни органа са били обект на атаки, но не предостави подробности.
"Много министерски служби са били обект на нападение" от неделя "с помощта на познати технически средства, но с безпрецедентна интензивност", заявиха от кабинета на Атал.
Източник от службите за сигурност заяви пред АФП, че атаките "засега не се приписват на Русия" - очевиден заподозрян за мнозина предвид подкрепата на Париж за Киев след нахлуването в Украйна.
От щаба на премиера допълниха, че е активирана "кризисна група за разгръщане на контрамерки", което означава, че "въздействието на тези атаки е намалено за повечето служби и достъпът до държавните уебсайтове е възстановен".
Специализираните служби, включително агенцията за информационна сигурност ANSSI, "прилагаха мерки за филтриране до приключване на атаките".
Няколко хакерски групировки поеха отговорност за атаките в Telegram, приложението за съобщения, включително една, наричаща себе си Anonymous Sudan, която заяви, че е извършила разпределена атака за отказ на услуга (DDoS) срещу мрежовата инфраструктура на френското правителство.
"Извършихме масирана кибератака... щетите ще бъдат мащабни", заяви групата, която публикува аватар с маска на Гай Фокс с качулка пред пустинна сцена с пирамиди.
Гай Фокс е известен със заговора си през 1605 г. за взривяване на британския парламент, а образът му се е превърнал в широко разпространен символ на революционния протест.
"Засегнати са много различни сектори на цифровото управление, включително много важни уебсайтове със съответните им поддомейни", се казва в съобщението.
Анонимните суданци са известна организация, която през изминалата година е извършила атаки срещу уебсайтове в страни, сред които Швеция, Дания и Израел.
Предполагаемо базирано в Судан, то казва, че се насочва към това, което смята за антимюсюлманска дейност, като има някои признаци, че симпатизира на Русия.
Специализираният уебсайт Numerama заяви, че точните мотиви на Anonymous Sudan са "неясни", като все пак добави, че тя има опит в "насочването на атаки срещу врагове, посочени от Москва".
DDoS атаката включва използването на компютър или мрежа от компютри за подаване на огромен брой заявки към целева система, като по този начин се претоварва способността ѝ да отговаря на легитимните потребители.
Според американската фирма за киберсигурност Cloudflare Anonymous Sudan е една от многото групи, използващи DDoS атаки, и организациите могат да се предпазят от нейните методи.
Последната кибератака последва и призива на министъра на отбраната Себастиан Лекорну от миналия месец за засилване на защитата срещу "саботажи и кибератаки" от страна на Русия във вътрешна бележка, видяна от АФП, в която се казва, че министерството му е на първо място в списъка с мишени на Москва.