Франция разшири програмата си за ваксинация срещу менингококова болест от 1 януари в отговор на увеличаването на случаите, особено сред децата и тийнейджърите.

Те са по-уязвими към тежки форми на менингит.

Това предаде АФП.

Актуализираната схема за ваксинация във Франция вече включва задължително обхващане на всички менингококови щамове при бебета.

За тийнейджърите на възраст от 11 до 14 години се препоръчва бустерна доза, насочена към щамове A, C, W и Y, дори за тези, които са били ваксинирани преди това.

Ваксината В продължава да бъде насочена към по-малките деца, тъй като здравните власти смятат, че ползите от нея за по-големите възрастови групи са ограничени.

Бустерната ваксина не е задължителна, но ще бъде до голяма степен възстановена от Националната здравноосигурителна каса на Франция.

Целта на този ход е да се пребори с инфекциите, причинени от менингококови бактерии, които могат да доведат до бактериален менингит - силно заразно и потенциално смъртоносно заболяване.

Бактериалният менингит има симптоми като висока температура и скованост на врата и може да доведе до бърза смърт, ако не се лекува.

Менингит уби 129 души в Конго

Менингит уби 129 души в Конго

Страната се бори да овладее огнището на болестта от юни

Дори и при лечение, смъртността при него е 10 % и може да причини дългосрочни усложнения като ампутация, когнитивни увреждания и глухота.

Причинителите на менингококите се разпространяват лесно сред хората, поради което ваксинацията е от решаващо значение за предотвратяване на епидемия.

Удължаването на кампанията за ваксиниране идва в момент, когато френското министерство на здравеопазването се стреми да подобри защитата на бебетата срещу инфекциите на фона на зачестилите случаи през последните години.

Това увеличение отчасти се дължи на ограниченията на пандемията Covid-19, които по невнимание намалиха излагането на менингококова болест и доведоха до по-ниски нива на ваксинация.

От януари до ноември 2024 г. във Франция са регистрирани над 500 случая на менингококова болест, което е най-високият брой от над две десетилетия и леко увеличение спрямо 2023 г.

215 случая на менингит от западно-нилска треска в Румъния

215 случая на менингит от западно-нилска треска в Румъния

Властите очакват отшумяване на болестта

Здравните органи са загрижени и за промените в разпространението на менингококовите щамове.

Основните бактерии са разделени на A, B, C, W и Y.

Докато щамът В остава често срещан, намаляването на щама С е позволило появата на по-опасните щамове W и Y. Тези щамове се диагностицират по-трудно и могат да причинят нетипични инфекции.

Мистериозно заболяване, убило 13 души в Африка, се оказа менингит

Мистериозно заболяване, убило 13 души в Африка, се оказа менингит

Уби 13 души и зарази 18 души

Преди това ваксинацията обхващаше основно щамовете В и С - стратегия, която сега се разглежда от здравните експерти като остаряла.