Стратегията на Джо Байдън, която отразяваше инстинктите на ветеран от Студената война, беше позната: овладяване на конфликта. Когато президентът на САЩ говори във Варшава през март 2022 г., месец след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, той очерта червена линия за Владимир Путин. "Дори не си помисляйте да се придвижвате върху един-единствен сантиметър от територията на НАТО", предупреди той.

Това се посочва в обширен анализ на "Гардиън".

Западните съюзници ще предоставят оръжия и помощ на Киев, ще наложат мащабни икономически и финансови санкции на Москва и ще намалят рублата до "развалини", зарече се Байдън. Въпреки че Украйна не е член на НАТО, САЩ ще помогнат на страната да спечели тази символична битка за свобода и демокрация. Но няма да се конфронтират пряко с Русия, освен ако тя първа не нападне НАТО.

Тридесет месеца по-късно стратегията на Байдън за сдържане се проваля с гръм и трясък. Подобно на нелекуван рак, кризата в Украйна неконтролируемо се разраства. Далеч от калта и леда на Донбас, разпространяващите се токсични последици от войната с всеки изминал ден стават все по-разрушителни в световен мащаб. Тя замърсява и покварява всичко, до което се докосне. Вярно е, че "гореща" война между Русия и НАТО засега е избегната. Въпреки това полската и румънската територия бяха засегнати от заблудени ракети и морски атаки. Целият Черноморски регион е въвлечен, както и Беларус. Путин твърди, че Западът вече води война срещу Русия и я заплашва с ядрени оръжия. Пропагандистите се заричат да изпарят Полша.

Кризата предизвиква разцепление между САЩ и Европа в НАТО и в ЕС.

Разгорещяват се спорове относно изпращането на войски и ракети с далечен обсег на действие в Украйна, поканата към Киев да се присъедини към алианса и създаването на отделна европейска "отбранителна идентичност". Новата ястребова позиция на Франция се отменя от предпазливостта на Германия.

Неутралните Швеция и Финландия са панически принудени да се присъединят към НАТО. Балтийските републики се опасяват от подновяване на руската агресия. Унгария и Сърбия успокояват Кремъл. Италия се колебае. Никой не се чувства в безопасност.

Войната подхранва десно-левия политически екстремизъм, тъй като подкрепата за платените популистки апологети на Путин нараства. В Молдова референдумът за членство в ЕС миналия уикенд беше грубо опорочен от това, което президентът на страната Мая Санду нарече огромна операция по подкупване, извършена от "престъпни групи, работещи заедно с чуждестранни сили", а именно - подставени лица на Кремъл.

Сега Москва наблюдава изборите този уикенд в Грузия, където тайно заговорничи, за да гарантира загубата на прозападните партии. Подобна хибридна война - подривна дейност, дезинформация, операции за оказване на влияние, кибератаки, измами, онлайн тролене - се разраства като гъби по целия свят от 2022 г. насам, тъй като авторитарните режими следват примера на Русия.

Неуспехът в овладяването на войната насърчава сеизмични геополитически промени, най-вече партньорството между Китай и Русия "без граници". Китайският президент Си Дзинпин получава евтин петрол, а остракираният Путин - нарушаващи санкциите технологии с двойна употреба и дипломатическа подкрепа. Но това е много повече от това.

Какво съдържа заключителната декларация от срещата на БРИКС в Русия

Какво съдържа заключителната декларация от срещата на БРИКС в Русия

В документа преобладават икономическите акценти

На срещата на върха на БРИКС миналата седмица, чийто домакин беше Путин, към Русия, Китай, Индия, Бразилия и Южна Африка се присъединиха Иран, Северна Корея, Сирия, Венецуела и, което е обезпокоително, членът на НАТО Турция (наред с много други). Путин предвижда глобален антизападен съюз, Си пост-американски, воден от Китай нов световен ред през 21-ви век.

Това не са празни мечти. За много страни от втория ешелон осъждането на руската агресия в Украйна от страна на Запада и отказът му да осъди и активното подпомагане на израелската агресия в Палестина представляват недопустим двоен стандарт. Някои от тях сменят страната си.

Какво по-добре илюстрира безграничния характер на този неумолимо разрастващ се конфликт от изненадващата новина, че Северна Корея, в спиращ дъха контрапункт на военната намеса на САЩ и Обединеното кралство в Корейската война преди почти 75 години, разполага войски на украинския боен театър?

Страните от БРИКС осъдиха санкциите срещу различни държави по света

Страните от БРИКС осъдиха санкциите срещу различни държави по света

В заключителната декларация войната се споменава само ведъж.

И колко ужасяващо е, че Доналд Тръмп може цинично да използва "вечната война" в Украйна, за да убеди американските избиратели, че демократи като Камала Харис не могат да контролират хаотичния свят, НАТО е измама, ръководена от свободолюбиви европейци, а ООН е безполезна.

Войната отклонява вниманието от други тежки конфликти - от Судан до Мианмар. Нападенията срещу износа на зърно от Киев предизвикаха недостиг на храни и скок на цените, от което пострадаха по-бедните страни. Тя пречи на съвместните действия по отношение на климата; в действителност тя значително увеличи емисиите на парникови газове Докато Путин, обвинен във военни престъпления, остава ненаказан, спазването на международното право и устава на ООН рязко намалява.

Огромните икономически разходи, свързани с войната, се увеличават. Световната банка изчислява, че първите две години са причинили преки щети на Украйна в размер на 152 млрд. долара (117 млрд. паунда). ООН прогнозира, че за възстановяването и реконструкцията ще са необходими 486 млрд. долара. С всеки изминал ден сумите се увеличават. Междувременно Русия изгражда сенчести международни мрежи - официално одобрен черен пазар - за да заобиколи санкциите и да подкопае хегемонията на долара.

Владимир Путин не отрече, че севернокорейски войници са в Украйна

Владимир Путин не отрече, че севернокорейски войници са в Украйна

ISW: Руски медии пропагандно отразяват БРИКС под ръководството на Москва

Цената на живота е сърцераздирателна. Според консервативните оценки на ООН са загинали около 10 000 цивилни и са ранени два пъти повече хора. Възможно е да са загинали повече от 30 000 украински войници. Руските военни жертви се оценяват на 115 000 убити и 500 000 ранени. Цената на засилващия се авторитаризъм, корупцията и потискането на инакомислието и свободните медии за руското общество е неизмерима.

Украйна не е загубила войната, което само по себе си е забележително постижение. Но не и печели. Подкрепата на Запада отслабва, въпреки реториката, а руските сили напредват. "Планът за победа" на президента Володимир Зеленски има малко привърженици. Настъпва зима.

Путин не си спомнял заплахата на Тръмп да удари Москва

Путин не си спомнял заплахата на Тръмп да удари Москва

Но припомни, че в предизборна кампания изявленията трябва да се приемат по-внимателно

Колко от това можеше да бъде предотвратено? Някои събития, като например оста Китай-Русия и надигащият се десен популизъм, се случваха така или иначе. Войната просто ги ускори. Но много от по-широките щети можеха да бъдат избегнати, изцяло или частично.

Във Варшава Байдън беше откровен, почти самохвален: още през януари 2022 г. американското разузнаване е знаело, че инвазията е неизбежна. Той каза, че многократно е предупреждавал Путин, че това ще бъде голяма грешка.

И все пак, като се има предвид страстното му убеждение, че борбата на Украйна за демокрация и свобода има жизненоважно универсално значение, Байдън със сигурност трябваше да каже на руския диктатор в прав текст: "Забравете за това. Не нахлувайте. В противен случай ще се окажете в битка с по-добре въоръжено и по-мощно НАТО."

ЕС зове страните от БРИКС да натиснат Путин за край на войната в Украйна

ЕС зове страните от БРИКС да натиснат Путин за край на войната в Украйна

"Вярваме, че всички участници ще използват събитието, за да призоват още веднъж Путин незабавно да прекрати войната срещу украинския народ"

Това се нарича възпиране. Именно за това е НАТО. Сдържането никога не е било достатъчно. Путин може би все още не е чул. Но страхливецът, който е, вероятно щеше да го направи - и щеше да спести на всички много болка.