Гърция изрази тревога от "намесата" на Турция в Нагорни Карабах, след като гръцкият външен министър посети Ереван, за да подкрепи Армения в конфликта ѝ с Азербайджан заради спорната област, информира "Франс прес".
Баку и Ереван от десетилетия са в остър конфликт заради Нагорни Карабах, етническа арменска област на Азербайджан, която се отцепи от Баку по време на войната през 1990-те години, отнела живота на около 30 000 души.
Съседите в Кавказ се противопоставиха на международните призиви за спиране на военните действия и се обвиниха взаимно в стартирането на новите сблъсъци, започнали на 27 септември, като те са най-тежките след примирието през 1994 г.
Турция подкрепя Баку и е масово обвинявана в изпращане на протурски бойци от Сирия в сраженията в Карабах за укрепване на азербайджанските войски. Баку и Анкара отрекоха обвиненията.
"Намесата на Турция в конфликта в Карабах ни тревожи", подчерта гръцкият външен министър Никос Дендиас на пресконференция в Ереван, говорейки заедно с арменския си колега Зохраб Мнацаканян.
Армения и Гърция "имат споделен проблем - Турция", изтъкна Дендиас, обвинявайки Анкара, че "пренебрегва призивите на ЕС да зачита международното право".
Дългогодишните регионални противници Гърция и Турция са в конфликт за енергийните и морските ресурси в спорните води в Източното Средиземноморие.
Гърция има история на силни връзки и споделя подозрения към Турция със своята близка заради общата православна вяра Армения, която обвинява Анкара, че не е признала масовите убийства на арменци в Османската империя като геноцид.
На 7 октомври Баку отзова посланика си в Атина за консултации в ответен ход след съобщения, че гръцки граждани от арменски произход са се присъединили към войната в Нагорни Карабах.
Азербайджанското външно министерство заяви, че е поискало от Атина да разследва информациите, но Гърция отговори, като отзова своя посланик в Баку.